
Foto: Freepik
Prema najnovijoj analizi organizacije Ember, potpuno električni automobili činili su 2025. godine 17 odsto svih novoprodatih automobila u Turskoj. Sa skoro 187.000 prodatih električnih automobila, ova evroazijska država je postala četvrto tržište po veličini u Evropi, odmah iza Nemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske.
Elektrifikacija voznog parka jedan je od ključnih koraka ka dekarbonizaciji transportnog sektora i smanjenju zagađenja. Tokom 2024. godine, električni automobili isključivo na baterijski pogon (BEV) činili su 10 odsto prodaje novih automobila u Turskoj, dok je njihov udeo u Evropskoj uniji iznosio 14 odsto, pokazuje najnoviji izveštaj istraživačkog centra Ember.
Već naredne godine, prodaja ove vrste drumskih vozila u Turskoj značajno je porasla, pa je njihov udeo dostigao 17 odsto. U EU je prodaja takođe porasla i dostigla 17 odsto, što znači da se Turska po prvi put izjednačila sa prosekom EU.
Prodaja potpuno električnih kola je 2025. porasla za 80 odsto, na 187.000 komada, pokazuju najnovije brojke. Turska se tako prvi put našla pri vrhu evropske liste, na četvrtom mestu. Ispred su Nemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska.
Novi modeli i prilagođavanje poreskom sistemu
„Naglo povećanje prodaje električnih vozila u Turskoj rezultat je dva glavna faktora. Prvo, uvođenje novih i relativno pristupačnih modela, uključujući domaći brend električnog automobila, poboljšalo je dostupnost električnih vozila. Drugo, proizvođači automobila koji su razvijali modele prilagođene poreskom sistemu u Turskoj doprineli su ubrzanju prodaje u 2024. i 2025. godini“, izjavio je Ufuk Alparslan, regionalni rukovodilac u Emberu za Tursku i Kavkaz.
Tokom 2023. godine, dva nova brenda električnih vozila prvi put su ušla na tursko tržište, među kojima i domaći proizvođač Togg. Istovremeno, proizvođači električnih automobila počeli su da prilagođavaju modele poreskom sistemu.
Naime, pored poreza na dodatu vrednost, u Turskoj se na automobile primenjuje porez na potrošnju (ÖTV), koji zavisi od osnovne cene vozila i snage motora. Potpuno električna vozila sa snagom motora ispod 160 kW i ispod određenog cenovnog praga podležu najnižoj poreskoj stopi. Kako bi se uklopili u povoljniji poreski razred, pojedini strani proizvođači smanjivali su snagu motora svojih modela.
Iako je u julu 2025. godine povećana stopa poreza na potrošnju, prema izveštaju Embera, prodaja električnih vozila nije opala u preostalim mesecima godine.
Električni automobili čine svega dva odsto voznog parka
Uprkos padu prodaje automobila na fosilna goriva, ona i dalje čine veliku većinu voznog parka. U 2025. godini, svega oko dva odsto registrovanih automobila u Turskoj bilo je potpuno električno. Da vozila na fosilna goriva i dalje dominiraju potvrđuju i podaci o potrošnji energije, navodi se u izveštaju.
U prvih 11 meseci 2025, potrošnja benzina u Turskoj porasla je za oko 16 odsto od istog perioda prethodne godine, dok je uvoz sirove nafte povećan za 5,3 odsto. Rast prodaje električnih vozila još uvek nije dostigao nivo dovoljan da značajno smanji uvoz energenata, piše u izveštaju.
Sa druge strane, u Turskoj se trenutno ne grade elektrane na fosilna goriva, dok gotovo sva nova postrojenja puštena u rad tokom 2025. godine rade na obnovljive izvore energije. Plan Turske da do 2035. godine utrostruči kapacitete vetra i sunca, koji su dostigli 40 GW, omogućiće da se rastuća potražnja za električnom energijom zadovolji domaćim i čistim izvorima. Zbog toga bi prelazak na električna vozila u saobraćaju mogao dodatno da ojača energetsku nezavisnost zemlje.









Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.