Električna energija

EPCG i norveški NTE Energi potpisali Memorandum o razumevanju

crna gora epcg nte energy norveska memorandum bulatovic Inge Forseth

Foto: EPCG

Objavljeno

28.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Crne Gore i norveška kompanija NTE Energi AS potpisale su Memorandum o razumevanju kojim se potvrđuje zajedničko opredeljenje za intenziviranje saradnje u oblasti obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori.

Memorandum o razumevanju predviđa razmenu informacija, koordinaciju aktivnosti i razmatranje konkretnih investicionih projekata kroz zajedničku kompaniju Zeta Energi, čiji su osnivači Elektroprivreda  Crne Gore (EPCG) i NTE.

Zeta Energy već upravlja malim hidroelektranama ((MHE) Glava Zete i Slap Zete, koje su u punoj funkciji od 2021. godine.

Bulatović: Memorandum o razumevanju predstavlja važan korak u daljoj transformaciji EPCG

Memorandum su potpisali izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović i Inge Forset (Inge Forseth), izvršni direktor norveške kompanije NTE Energi AS.

Fokus saradnje dve kompanije, prema rečima Bulatovića, biće valorizaciju hidroenergetskog potencijala reke Ćehotine, kao i Ibra i Morače, uz mogućnost proširenja saradnje i na razvoj drugih obnovljivih izvora energije.

On je naglasio da u potrazi za stabilnim partnerstvima i razvojem domaćih kapaciteta zasnovanih na obnovljivim izvorima, ovaj Memorandum predstavlja važan korak u daljoj transformaciji EPCG.

Saradnja sa renomiranim partnerom kao što je NTE u skladu je sa strateškim ciljevima EPCG, istakao je Bulatović.

Forset: Zeta Energi predstavlja platformu za realizaciju konkretnih projekata

Inge Forset, izvršni direktor firme NTE Energi, istakao je da je NTE kompanija sa bogatim iskustvom u energetici i dekarbonizaciji. NTE Energi Crnu Goru vidi kao atraktivno tržište za razvoj održive energije, poručio je on.

Potpisivanje Memoranduma, kako je dodao, otvara novo poglavlje u saradnji dve firme. Crna Gora ima ogroman prirodni potencijal, a Zeta Energi predstavlja platformu za realizaciju konkretnih projekata koji će koristiti i lokalnoj zajednici i partnerima, uveren je Forset.

Potpisivanje Memoranduma označava odlučnost obe strane, kako je navela EPCG, da razvijaju partnerstvo na transparentan i odgovoran način, u obostranom interesu. Takođe, dodaju, potvrđuje punu opredeljenost EPCG da preduzima proaktivne korake ka zelenoj energetskoj tranziciji i jačanju energetske bezbednosti Crne Gore.

U razvoju četiri hidroelektrane

EPCG je nedavno najavio da u gradnju hidroelektrane Komarnica planira da uključi međunarodnog partnera. I to, posebno imajući u vidu iskustva Norveške, Austrije i Francuske.

Inače, EPCG u svojim planovima ima četiri hidroelektrane: Komarnica, Kruševo, Ćehotina i Sutorina. Najviše je odmakla u razvoju Komarnice i Kruševa,

Kruševo i Ćehotina su spominjane kao investicije koje bi mogle da se realizuju sa francuskom kompanijom EDF.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

YESS Power BESS Sedat Akar Novaci hibridnoj elektrani

YESS Power očekuje puštanje u rad baterijskog skladišta u solarnom parku Novaci u trećem kvartalu

28. jul 2025. - Generalni direktor turske kompanije YESS Power Sedat Akar predstavio je na Beogradskom energetskom forumu 2026 hibridno postrojenje Novaci

SANY Renewable Energy Alibunar vetroparkova jun 2026

SANY Renewable Energy pre kraja juna kreće u izgradnju vetroparkova Alibunar

28. jul 2025. - Kineski SANY Renewable Energy je potpisao ugovore s izvođačima za svoje projekte vetroelektrana Alibunar 1 i 2

srbija eu region bef 2026 fleksibilnost panel

Sastavni deo ciljeva za obnovljivu energiju mora biti i stvaranje uslova za njihovu integraciju

28. jul 2025. - Učesnici na tržištu regiona različito gledaju na trenutno stanje u mrežama, moglo se čuti na Beogradskom energetskom forumu 2026.

Srbija OMV Petrom glavna Zapadnom Balkanu investicije zelenu energiju BEF 2026

Srbija je za OMV Petrom glavna na Zapadnom Balkanu za investicije u zelenu energiju

28. jul 2025. - OMV Petromov potpredsednik Narčis Popesku otkrio je na konferenciji BEF 2026 da je njegovoj kompaniji Srbija glavna potencijalna destinacija za investicije u obnovljive izvore