Foto: Ne damo Jadar / Facebook
Protivnici plana kompanije Rio Tinto da otvori rudnik i postrojenje za preradu litijuma i bora održali su protest u Loznici. Predstavnici udruženja Ne damo Jadar najavili su da će ovakvi skupovi biti održani i u Valjevu i Šapcu.
Nekoliko hiljada ljudi je u Loznici demostriralo protiv projekta Jadar rudarske kompanije Rio Tinto, nagovestivši još jedan u nizu talasa protesta u Srbiji, koji traju od 2021. godine. Aktivisti i aktivistkinje iz tog kraja najavili su okupljanja i u susednim gradovima, uz mogućnost širenja po Srbiji.
Marijana Petković iz udruženja Ne damo Jadar optužila je vlasti da krše zakone time što odobravaju infrastrukturu za navedeni projekat. Rio Tinto je u februaru podneo zahtev za priključenje buduće transformatorske stanice od 110 kilovolti za potrebe rudnika litijuma. Aktivisti su takođe uznemireni zbog glasina da kompanija očekuje da će joj biti dodeljeno eksploataciono polje.
Loznička televizija Lotel nikada nije došla u Gornje Nedeljice niti dala priliku protivnicima projekta Jadar da govore, naglasio je Nebojša Petković iz udruženja Ne damo Jadar
Na protestu je išarana zgrada lokalne medijske kuće Lotel i na prozor je zalepljen plakat na kojem je pisalo „uznemiravajući sadržaj“.
„Nemaju neki veliki uticaj, ali ipak imaju na neki deo stanovnika Loznice. A nikad nisu došli u Nedeljice da snime ono što mi imamo, one naše kuće što su čitave, niti da snime one porušene kuće. Nikad nikakav prilog nisu napravili. Nikad nama, ni stručnjacima, nijednom protivniku projekta Jadar nisu dali priliku da gostuje na njihovoj televiziji“, objasnio je za N1 Nebojša Petković iz grupe Ne damo Jadar.
On je podsetio da su o projektu Jadar u Gornjim Nedeljicama izveštavale nacionalne televizije Francuske, Italije i Švedske, čak i jedna iz Japana.
Protest 24. jula u Valjevu
Sledeći protest je zakazan za 24. jul u Valjevu, a jedan će verovatno biti u Šapcu, otkrio je Petković i naglasio da će i kasnije aktivnosti biti izvedene u koordinaciji svih zajedno. Oko ta dva grada su donedavno bili aktuelni projekti istraživanja potencijalnih nalazišta litijuma.
Petković je Loznicu, Valjevo i Šabac u šali nazvao srpskim bermudskim trouglom i izrazio nadu da će se otporu priključiti druga mesta u Srbiji.
Protiv predložene investicije su održani neki od najmasovnijih i najrasprostranjenijih protesta u zemlji, u više talasa. Evropska komisija je početkom juna dodelila strateški status projektu Jadar.
Na portalu Balkan Green Energy News možete pročitati hronološki pregled najvažnijih događaja u vezi sa projektom Jadar od 2001.
Otpor i litijumskom projektu s druge strane Drine
Inače, u nedavnom ponovljenom glasanju u Narodnoj skupštini Republike Srpske ponovo nije podržana građanska inicijativa da se Majevica proglasi parkom prirode. Ta planina je u blizini Jadra, s druge strane Drine. Traženo je i hitno uvođenje moratorijuma na dodelu koncesija za geološka istraživanja i eksploataciju ruda i drugih resursa.
Građani ovog područja su više puta protestovali protiv otvaranja rudnika litijuma, a imaju i podršku lokalnih samouprava.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.