Foto: NewClimate Institute
Globalne korporacije poput proizvođača automobila, kao što su Folksvagen, GM, Ford, prehrambenih kompanija, poput Nestlea, Marsa, Danona, i tehnoloških giganata – Meta, Amazon, Majkrosoft, Epl, Gugl, i dalje nemaju kredibilne korporativne strategije za klimatske promene, navodi se u najnovijoj analizi instituta NewClimate i organizacije Carbon Market Watch.
Monitor korporativne klimatske odgovornosti (CCRM) za 2025. godinu analizira klimatske strategije 55 velikih globalnih kompanija, kritički procenjujući njihovo korporativno liderstvo u oblasti klime, saopštio je NewClimate.
Procenjuje se transparentnost i integritet njihovih klimatskih obećanja, identifikuju primeri dobre prakse za replikaciju i ističu oblasti u kojima je potrebno poboljšanje.
Ove godine je dodatno procenjen napredak kompanija u promenama neophodnim za značajno smanjenje emisija u četiri sektora: prehrambena i poljoprivredna industrija, tehnološki sektor, moda i automobilska proizvodnja.
Analiza pokazuje ohrabrujuće znake rastuće svesti među kompanijama i kreatorima standarda o ključnim komponentama onoga što predstavlja kredibilne korporativne klimatske strategije.
Sami ciljevi za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte više nisu prikladni, upozoravaju autori. Nepotpuno objavljivanje emisija, računovodstvene zloupotrebe specifične za sektor i ograničenja podataka nastavljaju, dodaju, da potkopavaju transparentnost i sve više otežavaju procenu šta ciljevi zaista znače i kako kompanije napreduju u njihovom postizanju.
Nijedna od 20 kompanija ocenjenih u okviru dubinskih analiza sektora ne pokazuje klimatsku strategiju razumnog ili visokog integriteta, navodi se u analizi.
Samo nekoliko vodećih kompanija, kao što su H&M grupa, Stelantis i Epl, ocenjene su kao firme sa umerenim integritetom.
Hans: Firme ne uspevaju da usklade svoje poslovne modele sa ciljem od od 1,5 stepeni Celzijusa
Analiza je pokazala da ciljevi za usklađivanje specifični za tranziciju su neophodni kako bi bili dopunjeni ciljevi za emisije gasova sa efektom staklene bašte i ubrzano kratkoročno smanjenje emisija.
To bi, kako se dodaje, pokazalo koje ključne promene za dekarbonizaciji svojih poslovnih modela planiraju da sprovedu i predstavljalo dokaz verodostojnosti korporativnih klimatskih strategija.
„Iako svest o tome šta predstavlja kredibilna korporativna klimatska akcija raste među kompanijama i kreatorima standarda, čak ni najambicioznije kompanije često ne uspevaju da usklade svoje poslovne modele sa brzinom i obimom potrebnim za ispunjenje cilja od 1,5 stepeni Celzijusa iz Pariskog sporazuma“, poručio je Frederik Hans, iz instituta NewClimate.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.