OIE

Četiri naučnika iz eks-Jugoslavije poručila: Podržati istraživanja vodonika primenljiva u praksi

vodonik

Foto: iStock

Objavljeno

14.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Tim naučnika iz Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine radi na projektu proizvodnje vodonika elektrolizom morske vode. Dalibor Karačić, Nejc Hodnik, Igor Pašti i Sanjin Gutić veruju da bi njihov rad mogao rezultirati rešenjem pogodnim za komercijalnu upotrebu, za razliku od mnogih projekata vodoničnih tehnologija koji su u razvoju širom sveta. Da bi se iskoristio potencijal vodonika, finansiranje istraživačkih projekata mora da pomeri fokus sa kompleksnih i “elegantnih“ rešenja na ona koja se mogu primeniti i van laboratorije, smatraju ovi naučnici.

Investicije u tehnologije proizvodnje vodonika širom sveta su 2023. godine premašile 200 milijardi američkih dolara, ali većina tih istraživanja možda nikada neće proizvesti skalabilna rešenja zbog prevelike složenosti i neprimenjivosti u praksi, tvrde četvorica naučnika.

Investicije u tehnologije proizvodnje vodonika su 2023. godine premašile 200 milijardi dolara

Karačić, Hodnik, Pašti i Gutić rade na projektu, kojeg finansira NATO, za integrisanje tehnologije membrane sa elektrolizom morske vode. Oni tvrde da ne jure za novinama, već da grade nešto što će moći da se koristi i izvan laboratorije.

Teoretski, za proizvodnju jednog kilograma vodonika potrebno je devet litara vode, a kod dobijanja vodonika iz fosilnih goriva čak i više od toga. S druge strane, njihovo istraživanje se zasniva na pretpostavci da bi elektroliza morske vode, pa čak i otpadnih voda, mogla da proizvede vodonik uz manje količine vode i bez ulaznih komponenti visoke čistoće, što omogućava značajne uštede u infrastrukturi.

Ovo je posebno bitno za zemlje poput Bosne i Hercegovine i Srbije, kojima nedostaje industrijska infrastruktura za vodonik, ali koje raspolažu velikim vodnim resursima i imaju ljudski potencijal za tehničke aspekte takvih projekata, tvrde oni.

Karačić: Zemljama Balkana nedostaje političke volje za implementaciju vodoničnih rešenja

Dalibor Karačić, vodeći istraživač za sisteme konverzije i skladištenja energije u sarajevskom Centru za napredne tehnologije (CNT), veruje da projekat ovog tima može dati rezultat, ali upozorava da regionu nedostaje politička volja za sprovođenje rešenja za proizvodnju vodonika.

“Naš projekat može da uspe, ali ne znam ko je spreman da to iskoristi. Politička volja zaostaje za tehničkim mogućnostima,” rekao je Karačić u intervjuu za Energy News.

Neke oblasti industrije ne zahtevaju preskupo skladištenje vodonika pod visokim pritiskom

Kada je reč o problemima sa skladištenjem vodonika, Igor Pašti, redovni profesor elektrohemije na Fakultetu za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu, tvrdi da kod nekih industrijskih primena vodonika, poput proizvodnje amonijaka ili prerade čelika, nema potrebe za preskupim skladištenjem pod visokim pritiskom. Rezervoari sa pritiskom od 200 bara mogu bezbedno da skladište vodonik dve godine, objašnjava.

Jedna od najčešće navođenih prepreka za pretvaranje uspeha u laboratoriji u isplativu primenu u industriji je to da se mnogi katalitički sistemi koji se koriste u laboratorijskim uslovima oslanjaju na retke metale ili nerealno okruženje. Prema rečima Nejca Hodnika, šefa Laboratorije za elektrokatalizu pri Nacionalnom institutu za hemiju u Ljubljani, čak 99% postojećih istraživanja ne može ponuditi rešenja primenljiva u velikim razmerama. Ili je materijal koji se koristi previše nestabilan ili proces ne može da funkcioniše van laboratorije, tvrdi.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

envision zeleni vodonik amonijak

U Kini otvorena najveća fabrika zelenog vodonika i amonijaka na svetu

14. jul 2025. - Fabrika trenutno može da proizvede 320.000 tona zelenog amonijaka godišnje, a do 2028. bi kapacitet trebalo da poraste na 1,5 miliona tona.

vodonik

Četiri naučnika iz eks-Jugoslavije poručila: Podržati istraživanja vodonika primenljiva u praksi

14. jul 2025. - Tim naučnika iz Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine radi na projektu proizvodnje vodonika elektrolizom morske vode.

Crna Gora do 10 novembra prima ponude prvu aukciju projekte solarnih elektrana

Crna Gora do 10. novembra prima ponude za prvu aukciju za projekte solarnih elektrana

14. jul 2025. - Pravna lica i preduzetnici u Crnoj Gori se spremaju za prvu aukciju za tržišne premije za projekte solarnih elektrana

GGF pojacava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost tranziciju

GGF pojačava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost, tranziciju

14. jul 2025. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je u svom izveštaju za 2024. predstavio kako širom Jugoistočne Evrope i Kavkaza i drugde on pogoni zelenu tranziciju