Foto: Pexels
Istražne aktivnosti koje je hrvatska Agencija za ugljikovodike sprovela na preliminarnom lokalitetu u Velikoj Gorici potvrdile su značajan geotermalni potencijal. Proizvodnja samo iz ove geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba za toplotnom energijom gradskog sistema grejanja, saopštila je.
Temperatura rezervoara prelazi 100 stepeni Celzijusa, a kapacitet bušotine u potpunosti ispunjava projektovane ciljeve, saopštila je Agencija za ugljikovodike. Istražne aktivnosti u Velikoj Gorici deo su šireg projekta razvoja geotermalnog potencijala za daljinsko grejanje u Hrvatskoj, koji obuhvata teritorije šest gradova.
Kako bi se u potpunosti realizovao geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici, planirana je izrada još jedne bušotine. Taj par bušotina – proizvodna i utisna – omogućio bi kontinuirano i bezbedno korišćenje ovog prirodnog resursa, saopštila je agencija.
Za puno iskorišćenje geotermalnog potencijala u Velikoj Gorici se planira još jedna bušotina
Pored primene u daljinskom grejanju, geotermalni resursi na području Velike Gorice takođe imaju potencijal za upotrebu u poljoprivrednoj proizvodnji, dodaje se.
Agencija za ugljikovodike ističe da je ovo jedan od prvih konkretnih koraka ka korišćenju geotermalne energije za grejanje u kontinentalnom delu Hrvatske. Projekat se finansira kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO), a radove je izveo CROSCO, član INA grupe, navodi se u saopštenju.
Ovo je jedan od prvih koraka ka korišćenju geotermalne energije za grejanje u kontinentalnom delu Hrvatske
Projekat istraživanja geotermalnog potencijala u šest gradova – Vinkovcima, Vukovaru, Osijeku, Sisku, Zaprešiću i Velikoj Gorici – pokrenut je početkom ove godine, sa ukupnim budžetom od 50 miliona evra. Plan je da se do juna sledeće godine projekat završi, i time utvrdi potencijal geotermalne energije za svih šest gradova.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.