OIE

Benzin iz vazduha

Benzin iz vazduha

Foto: Aircela

Objavljeno

01.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Američka kompanija Aircela razvila je tehnologiju koja kombinuje direktno hvatanje ugljen-dioksida iz vazduha sa sintezom goriva. Benzin proizveden ovim procesom može da se koristi u postojećim motorima bez ikakvih prilagođavanja.

Mašina koju je nedavno predstavila kompanija Aircela koristi rastvor na bazi vode koji sadrži kalijum-hidroksid (KOH) za hvatanje ugljen-dioksida (CO2) direktno iz vazduha. Vazduh prolazi kroz posebno projektovanu komoru u kojoj tečni apsorbent zarobljava CO2.

Elektrolizom vode, uz korišćenje energije iz obnovljivih izvora, dobija se vodonik za sintezu goriva, dok se kiseonik oslobađa u atmosferu. Istovremeno se apsorbent koji je korišćen u fazi hvatanja regeneriše za ponovnu upotrebu, što omogućava neprekidno odvijanje ciklusa.

Uhvaćeni CO2 i vodonik se kombinuju kako bi se proizveo metanol, a metanol se zatim nizom hemijskih reakcija pretvara u benzin. Tu tehnologiju, MTG (methanol to gasoline), razvila je sedamdesetih godina prošlog veka kompanija ExxonMobil.

Jedna mašina može da proizvede 3,8 litara benzina dnevno

U kompaniji kažu da jedna mašina može da proizvede 3,8 litara benzina dnevno iz približno 10 kilograma uhvaćenog CO2, sa kapacitetom skladištenja do 64 litra. Proizvedeno gorivo je kompatibilno sa postojećim motorima i nema potrebe za pravljenjem izmena na vozilima ili infrastrukturi za punjenje.

Ugljenično neutralna tehnologija

Tehnologija je zasnovana na istraživanjima direktnog hvatanja ugljen-dioksida i osmišljena je tako da se pogoni jednostavno instaliraju u stambenom, poslovnom i industrijskom okruženju, ističu u kompaniji.

Za razliku od tradicionalnih projekata za proizvodnju sintetičkih goriva, koji se oslanjaju na velika centralizovana postrojenja, mašina koju je patentirala Aircela može da radi bilo gde, što je čini pogodnom za udaljena područja, luke, ostrva ili za upotrebu u hitnim situacijama.

Takođe, ovaj proces je ugljenično odnosno klimatski neutralan: inženjeri su objasnili da se količina CO2 oslobođena sagorevanjem goriva izjednačava sa količinom uhvaćenom za njegovu proizvodnju.

Kompanija planira da započne prve isporuke svojih mašina na jesen, za korisnike van mreže, kao i komercijalne i industrijske potrošače.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Benzin iz vazduha

Benzin iz vazduha

1. jul 2025. - Nova tehnologija kombinuje direktno hvatanje CO2 iz vazduha sa sintezom goriva koje se može koristiti bez izmene postojećih motora.

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

1. jul 2025. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

1. jul 2025. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

1. jul 2025. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.