OIE

Maja Maćić: Alcazar Energy širi prisustvo na Zapadnom Balkanu

Maja Macic, Alkazar Energy

Foto: Balkan Green Energy News

Objavljeno

30.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Alcazar Energy je nezavisna firma za upravljanje infrastrukturnim fondovima, fokusirana na razvoj, finansiranje, izgradnju i upravljanje projektima obnovljivih izvora energije na tržištima u razvoju. Na Balkanu je prisutan od 2022. godine i razvija projekte u Srbiji, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji. Maja Maćić, direktorka za Balkan kompanije Alcazar Energy, izjavila je na Beogradskom energetskom forumu (BEF 2025) da kompanija očekuje početak građevinskih aktivnosti za neke projekte već ove godine.

Alcazar Energy ima značajnu ulogu u razvoju sektora obnovljivih izvora energije u regionu MENAT (Bliski istok, Severna Afrika, Turska) i Balkana, uključujući projekte u Crnoj Gori, Srbiji i Severnoj Makedoniji.

Prisustvo kompanije na Zapadnom Balkanu počelo je razvojem projekta vetroelektrane Bijela u Crnoj Gori, za 118,8 megavata. Po rečima direktorke za Balkan Maje Maćić, kompanija je u finalnoj fazi pripreme tehničke i druge neophodne dokumentacije potrebne za građevinsku dozvolu.

Vetroelektrana Bijela biće u pogonu do kraja 2028. godine

„Očekujemo da će projekat imati sve potrebne dozvole u trećem kvartalu ove godine, da zatvorimo finansijsku konstrukciju do kraja godine, da započnemo neke inicijalne građevinske aktivnosti tokom ove godine, a da se gradi tokom 2026. i 2027. sa glavnim ciljem da projekat bude u pogonu do kraja 2028“, kazala je Maćić.

Projekat vetroelektrane Celzijus jedan od najvećih u regionu

Kupovinom najvećeg projekta vetroenergije u Severnoj Makedoniji, za vetropark Štip, Alcazar Energy je proširio svoje prisustvo u regionu za još 400 megavata.

Po rečima Maje Maćić, kompanija očekuje da već do kraja godine pribavi sve potrebne dozvole i počne s izgradnjom. „Zahvaljujući unapređenom zakonodavnom okviru, možemo da napravimo značajan napredak u Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori i ponosni smo što ćemo uskoro imati građevinske aktivnosti i angažovati domaće kompanije na gradilištima“, naglasila je.

Alcazar Energy je prošle godine u Srbiji preuzeo projekat vetroelektrane Celzijus 1, kapaciteta 200 megavata. Naime, postigao je sporazum sa firmom RP Global, koja je do tada razvijala ovaj projekat, a transakcija uključuje portfelj dodatnih projekata za vetar i solar, ukupne snage 768 megavata. Kapitalna investicija u Celzijus 1 procenjena je na 300 miliona dolara, što bi ga učinilo jednim od najvećih vetroparkova u regionu.

„Verujemo da ćemo uspeti da napravimo značajan napredak i u Srbiji, kako bismo angažovali domaće kompanije i međunarodne kompanije, uz poštovanje najviših međunarodnih standarda i naših domaćih politika“, poručila je Maćić.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U magistralne cevi vodovoda u Sofiji male hidroelektrane

U magistralne cevi vodovoda u Sofiji biće ugrađene male hidroelektrane

30. maj 2025. - Veolia je dobila zeleno svetlo od uprave bugarske prestonice da instalira dve hidroturbine u glavnim cevima sistema za snabdevanje vodom

eu germany households batteries bess energy storage

Baterije u nemačkim domaćinstvima imaju snagu 11,5 GW

30. maj 2025. - Krajem prve polovine 2025. godine u Nemačkoj je bilo skoro dva miliona baterijskih sistema za skladištenje energije

slovenija geotermalna energija verde energy soyak koncesija

Slovenija dodelila prvu koncesiju za korišćenje geotermalne energije

30. maj 2025. - Vlada Slovenije je saopštila da je ovo prva koncesija za geotermalnu energiju, koja predstavlja važan korak ka dekarbonizaciji Pomurja

Turska firma litijum podzemnim vodama oko svoje geotermalne elektrane

Turska firma traži litijum u podzemnim vodama oko svoje geotermalne elektrane

30. maj 2025. - Margün Energy kreće u istražno bušenje u potrazi za litijumom u geotermalnim vodama na zapadu Turske, gde je kupio geotermalnu elektranu