Foto: Ministarstvo energetike, rudarstva i mineralnih sirovina
Podeli
Podeli
U Severnoj Makedoniji će tokom prvomajskih praznika fotonaponska postrojenja po potrebi biti isključivana iz elektroprenosnog sistema radi njegove stabilnosti i bezbednosti snabdevanja. Odluka je doneta na vanrednom sastanku ministarke za energetiku Sanje Božinovske, predsednika Regulatorne komisije za energetiku (RKE) Marka Bislimoskog i zamenika generalnog direktora MEPSO-a Aleksandra Paunovskog.
Prvog maja će ponovo biti aktivirane mere koje su tokom uskršnjih praznika primenile državne energetske kompanije, uključujući operatora sistema prenosa MEPSO, i Regulatorna komisija za energetiku i usluge u upravljanju vodama i komunalnim otpadom (RKE). Radi očuvanja stabilnosti elektroenergetskog sistema, po potrebi će sa mreže biti skidane solarne elektrane.
Država se suočila sa ovakvim izazovom i od 18. do 21. aprila, za uskršnje praznike, i preduzela slične mere, izjavio je direktor MEPSO-a Burim Ljatifi. Zbog viška struje koji je dolazio iz solarnih elektrana, kojih u Severnoj Makedoniji ima sve više, nije bilo mogućnosti da se višak plasira, dodao je.
Tada je RKE omogućio Elektrodistribuciji i MEPSO-u da, po sopstvenoj proceni, isključuju iz sistema deo tih proizvođača električne energije.
„Bilo je izazova i zato su te mere preduzete. Ali ono što možemo da kažemo jeste da činimo maksimalne napore da stabilizujemo sistem i da nemamo nikakvih problema u čitavoj mreži“, izjavio je Ljatifi.
Stope rasta proizvodnje iz solara su širom Evrope izuzetno visoke, kapaciteti za skladištenje su slabi, a nisu dovoljno razvijeni mehanizmi za fleksibilnost. Tako neradnim danima u proleće i jesen često bude previše struje, jer je potražnja mala, pa to može da izazove havarije.
Privremeno isključivanje solara olakšava upravljanje sistemom
Ministarstvo energetike, rudarstva i mineralnih sirovina navodi da pomenuta mera podrazumeva privremeno isključivanje fotonaponskih elektrana radi rasterećenja elektroenergetske mreže i omogućavanja sigurnog upravljanja sistemom u uslovima povećanih fluktuacija i opterećenja.
Na Balkanskom energetskom samitu, koji je održan u Atini, razgovaralo se o merama koje zemlje iz regiona treba da preduzmu za stabilan energetski sistem
Ministarka energetike, rudarstva i mineralnih sirovina Sanja Božinovska izjavila je da je u Atini na Balkanskom energetskom samitu razgovarala s kolegama iz regiona radi usklađivanja mera koje sve zemlje moraju da preduzmu.
„U koordinaciji između svih ključnih energetskih aktera i po smernicama ENTSO-E-a, MEPSO je već primenio deo tih mera za uskršnje praznike i uspeli smo da neutralizujemo rizik od blackouta, čime su građani imali neometano snabdevanje električnom energijom“, navela je.
Zelene elektrane izgrađene za poslednje tri godine čine skoro trećinu ukupnog kapaciteta
Prema rečima predsednika RKE Marka Bislimoskog, očekuje se investicioni bum u kogenerativne centrale, preko kojih će se obezbediti bazna energija, što je garancija za stabilnost elektroenergetskog sistema Severne Makedonije.
„U vreme energetske krize, zemlja je bila visokozavisna od uvoza struje, ali otkako je započeo investicioni ciklus u obnovljive izvore, ta zavisnost se višestruko smanjila. Za više od tri godine imamo nove centrale iz obnovljivih izvora sa instaliranim kapacitetom od 900 megavata, što predstavlja rast instalisane snage za 30 procenata“, rekao je.
Cena struje za sutra na domaćem tržištu iznosi minimalnih 0,1 evro po megavat-satu za period od 10:00 do 17:00
Bislimoski je ranije objavio da je na kraju prošle godine udeo kapaciteta iz obnovljivih izvora energije, uključujući velike hidroelektrane, iznosio 55,7 odsto, premašivši prvi put polovinu. Od ukupno 2,98 gigavata, 28,4 procenta su činili fotonaponski pogoni. Prestigli su hidrocentrale, koje su učestvovale sa 24,1 odsto, a na vetar i ostale obnovljive izvore je bilo preostalih 3,2 procenta.
S druge strane, udeo konvencionalnih termoelektrana je bio 34,7 procenata, a kogenerativnih 9,63 odsto.
Na tržištu za dan unapred na severnomakedonskoj berzi struje MEMO, cene su za Prvi maj za period od 10 do 17 sati na minimalnih 0,1 evro po megavat-satu. Maksimalni nivo je 139,36 evra. Bazna energija je 58,11 evra, a vršna samo 20,61 evro po megavat-satu.
Inače, Bislimoski će na predstojećem Beogradskom energetskom forumu, BEF 2025, učestvovati u panel-diskusiji o ulozi fleksibilnosti u stabilnosti, efikasnosti i održivosti elektromreže. Tu konferenciju organizuje Balkan Green Energy News.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.