OIE

Kiša je izvor energije: naučnici razvili uređaj koji može da proizvodi struju iz padavina

proizvodnja obnovljive energije iz kise

Foto: Freepik

Objavljeno

22.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Naučnici iz Singapura razvili su uređaj koji koristi kapljice vode, nalik na kišne kapi, za proizvodnju električne energije. Kažu da bi ovaj metod u budućnosti mogao poslužiti kao model za proizvodnju zelene električne energije iz padavina.

Istraživači sa Nacionalnog univerziteta u Singapuru koristili su kapljice poput kišnih koje silaze niz cevčicu i proizvode električnu energiju. „Kiša svakodnevno pada na Zemlju. Sva energija ostaje neiskorišćena usled nedostatka sistema koji bi je prikupio“, kaže Sjouling So, autor studije objavljene u časopisu ACS Central Science.

Kada se voda kreće preko električno provodljive površine, može da generiše sopstveni električni naboj kroz proces koji se naziva razdvajanje naelektrisanja. Do njega dolazi jer pozitivno naelektrisani protoni iz molekula vode ostaju u tečnosti, dok se negativno naelektrisani elektroni prenose na površinu, slično kao kada trljanjem balona o kosu proizvedemo statički elektricitet.

Upravo ovaj proces koristili su naučnici u svom eksperimentu. So i njegove kolege razvili su jednostavan uređaj koji koristi gravitaciju za protok vode niz vertikalnu cev visine 32 centimetra i unutrašnjeg prečnika dva milimetra.

Voda izlazi iz posude kroz horizontalnu iglu od nerđajućeg čelika i pada ka uskoj cevi ispod. Kapljice vode se sudaraju na vrhu cevi i zarobljavaju mehuriće vazduha, stvarajući takozvani klipni tok (plug flow) gde voda teče u odvojenim segmentima sa vazduhom između.

Tu dolazi do razdvajanja naelektrisanja. Voda se potom skuplja u posudi ispod cevčice, a žice postavljene na njoj i u posudi provode generisanu električnu energiju.

Protok vode u obliku čepova (plug flow) unutar cevi proizvodi obnovljivu električnu energiju za osvetljenje.(a) Jednostavna postavka za proizvodnju električne energije (odnosno, bez upotrebe dodatne opreme). Protok u obliku čepova omogućio je: (b) kontinuirano osvetljavanje 12 LED lampica i (c) stvaranje jarkog svetlucanja između dve metalne igle.
Foto: (a) Jednostavna postavka za proizvodnju električne energije. Klipni tok je omogućio (b) kontinuirano osvetljavanje 12 LED lampica i (c) jarko svetlucanje između dve metalne igle.

Jedna cev je u eksperimentu razvila 440 mikrovati snage. Korišćenjem četiri cevi istovremeno, naučnici su uspeli da napajaju 12 LED lampica 20 sekundi.

Iako količina struje ne deluje značajno, So kaže da je sistem pretvorio više od 10 odsto energije vode koja je padala kroz cevi u električnu, što je 100.000 puta više nego kada voda teče kroz cevi u neprekidnom mlazu.

Pošto je brzina kapljica u eksperimentu bila mnogo manja od brzine kiše, istraživači smatraju da bi sistem mogao da prikupi još više energije iz pravih padavina.

Autori studije ističu i da bi sistem klipnog toka mogao da se učini jednostavnim za instalaciju i održavanje i pogodan za urbana područja, na primer na krovovima zgrada. Takođe, obezbedio bi jeftinu i čistu energiju za zajednice kojima elektromreža nije dostupna ili bi mogao da se koristi u kombinaciji sa drugim obnovljivim izvorima.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

proizvodnja obnovljive energije iz kise

Kiša je izvor energije: naučnici razvili uređaj koji može da proizvodi struju iz padavina

22. april 2025. - Naučnici iz Singapura razvili su inovativan uređaj koji koristi kapljice vode, nalik na kišne kapi, za proizvodnju električne energije

Italija preostale termoelektrane na ugalj verovatno prebaciti u rezervu

Italija će preostale termoelektrane na ugalj verovatno prebaciti u rezervu

22. april 2025. - Vlada Italije je nagovestila da će dve preostale elektrane na ugalj u kopnenom delu zemlje prebaciti na stendbaj umesto da budu demontirane

Geotermalni izvori Turskoj jedna glavnih proizvodaca litijuma

Geotermalni izvori omogućavaju Turskoj da postane jedna od glavnih proizvođača litijuma

22. april 2025. - Samo sa postojećim geotermalnim bušotinama, Turska bi mogla da se uvrsti među glavne svetske proizvođače litijuma, tvrdi Ufuk Šenturk iz JESDER-a

hrvatska subvencije energetsko siromastvo fzoeu javni poziv

Energetski siromašna domaćinstva u Hrvatskoj dobijaju subvencije od 25 miliona evra za renoviranje

22. april 2025. - Subvencije za domaćinstva u riziku od energetskog siromaštva su deo paketa od 652 miliona evra za ovu godinu