Foto: Plinovodi
Kompanija Plinovodi, operator prenosnog sistema za prirodni gas, potpisala je sa više od 50 slovenačkih kompanija ugovor o osnivanju konzorcijuma Vodonik za korisnike – SloH2U.
Konzorcijum SloH2U, kako su objasnili Plinovodi, predstavlja sistemski odgovor slovenačkih industrijskih potrošača na potrebu restrukturiranja za korišćenje vodonika i obnovljivih gasova.
Uključivanje više od dve trećine industrijskih potrošača prirodnog gasa u konzorcijum jasno pokazuje, tvrdi ova kompanija, da je Slovenija ozbiljno spremna da ostvari evropske ciljeve dekarbonizacije.
Marjan Eberlinc, generalni direktor Plinovoda, je istakao da je osnivanje konzorcijuma SloH2U velika slovenačka inicijativa za vodonik, koja povezuje ključne zainteresovane strane iz industrije, energetike i države sa ciljem koordinisane, tehnički izvodljive i blagovremene tranzicije ka dekarbonizovanoj budućnosti.
Kumer: Potrebna nam je industrija koja je spremna da ulaže, eksperimentiše i sarađuje
Bojan Kumer, ministar životne sredine, klime i energetike, naglasio je da za uspešan prelazak na niskougljeničnu energiju nisu dovoljni samo infrastrukturni projekti. „Potrebna nam je industrija koja je spremna da ulaže, eksperimentiše i sarađuje“, dodao je Kumer.
Prema rečima Matije Bitenca, člana Upravnog odbora i zamenika generalnog direktora Plinovoda, platforma je osnovana posle razgovara sa industrijom o stvarnim potrebama, kao i tehnološkim, finansijskim, geopolitičkim i regulatornim izazovima.
Platforma SloH2U nije, smatra on, ideološka deklaracija, već konkretna osnova za razvoj infrastrukture za korisnike, konkretne pilot projekte i integraciju u evropski vodonični ekosistem.
Čas: Osigurati da se tranzicija ne dogodi ni prekasno, ni presporo
Peter Čas, generalni direktor firme Steklarna Hrastnik, naglasio je da za industriju više nije pitanje da li, već kako dekarbonizovati procese.
Saradnja sa infrastrukturnim partnerima kao što su Plinovodi je ključna da se osigura da se ova tranzicija ne dogodi prekasno ili presporo, naveo je Čas.
Inicijativa SloH2U je, prema njegovima rečima, pravi odgovor u pravo vreme – sa jasnim smerom i tehničkom osnovom.
Inače, krajem 2024. Slovenija je postala deo Partnerstva za čist vodonik Evropske unije.
U martu iste godine osnovan je konzorcijum za niskougljenični vodonik.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.