OIE

U Sloveniji se dve trećine potrošača gasa u privredi priprema za korišćenje vodonika

slovenija vodonik plinovodi privreda ugovor

Foto: Plinovodi

Objavljeno

09.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanija Plinovodi, operator prenosnog sistema za prirodni gas, potpisala je sa više od 50 slovenačkih kompanija ugovor o osnivanju konzorcijuma Vodonik za korisnike – SloH2U.

Konzorcijum SloH2U, kako su objasnili Plinovodi, predstavlja sistemski odgovor slovenačkih industrijskih potrošača na potrebu restrukturiranja za korišćenje vodonika i obnovljivih gasova.

Uključivanje više od dve trećine industrijskih potrošača prirodnog gasa u konzorcijum jasno pokazuje, tvrdi ova kompanija, da je Slovenija ozbiljno spremna da ostvari evropske ciljeve dekarbonizacije.

Marjan Eberlinc, generalni direktor Plinovoda, je istakao da je osnivanje konzorcijuma SloH2U velika slovenačka inicijativa za vodonik, koja povezuje ključne zainteresovane strane iz industrije, energetike i države sa ciljem koordinisane, tehnički izvodljive i blagovremene tranzicije ka dekarbonizovanoj budućnosti.

Kumer: Potrebna nam je industrija koja je spremna da ulaže, eksperimentiše i sarađuje

Bojan Kumer, ministar životne sredine, klime i energetike, naglasio je da za uspešan prelazak na niskougljeničnu energiju nisu dovoljni samo infrastrukturni projekti. „Potrebna nam je industrija koja je spremna da ulaže, eksperimentiše i sarađuje“, dodao je Kumer.

Prema rečima Matije Bitenca, člana Upravnog odbora i zamenika generalnog direktora Plinovoda, platforma je osnovana  posle razgovara sa industrijom o stvarnim potrebama, kao i tehnološkim, finansijskim, geopolitičkim i regulatornim izazovima.

Platforma SloH2U nije, smatra on, ideološka deklaracija, već konkretna osnova za razvoj infrastrukture za korisnike, konkretne pilot projekte i integraciju u evropski vodonični ekosistem.

Čas: Osigurati da se tranzicija ne dogodi ni prekasno, ni presporo

Peter Čas, generalni direktor firme Steklarna Hrastnik, naglasio je da za industriju više nije pitanje da li, već kako dekarbonizovati procese.

Saradnja sa infrastrukturnim partnerima kao što su Plinovodi je ključna da se osigura da se ova tranzicija ne dogodi prekasno ili presporo, naveo je Čas.

Inicijativa SloH2U je, prema njegovima rečima, pravi odgovor u pravo vreme – sa jasnim smerom i tehničkom osnovom.

Inače, krajem 2024. Slovenija je postala deo Partnerstva za čist vodonik Evropske unije.

U martu iste godine osnovan je konzorcijum za niskougljenični vodonik.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

9. april 2025. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

9. april 2025. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

9. april 2025. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

9. april 2025. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u