OIE

Francuski Photosol stiže na Balkan da izgradi solarne elektrane od ukupno 1,2 GW

Francuski Photosol Balkan solarne elektrane 1 2 GW

Foto: Harisankar on Unsplash

Objavljeno

19.03.2025.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.03.2025.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Photosol se sprema da otvori predstavništvo u Rumuniji iz kojeg namerava da upravlja poslovanjem i u Bugarskoj i na Zapadnom Balkanu. Ta francuska kompanija ima cilj da u regionu razvije projekte solarnih elektrana od ukupno 1,2 gigavata.

Photosol ima 97 fotonaponskih postrojenja u Francuskoj i priprema projekte od pet gigavata u zbiru, uključujući u Rumuniji, na čije tržište će ući ove godine, prenosi Economica.net sa konferencije Solar Energy Bucharest Summit. Kompanija u ovoj zemlji planira 500 megavata, izjavio je Siril Perote, njen direktor za međunarodni razvoj i strateški razvoj.

Buduće sedište u Rumuniji biće zaduženo i za Bugarsku i zemlje Zapadnog Balkana, dodao je.

„Zašto investiramo u Rumuniji? Zato što je to jedno dinamično tržište, usklađeno s ekonomskim kontekstom i vrednostima održivosti u Evropskoj uniji. U Rumuniji smo pronašli ekonomsku klimu pogodnu za razvoj poslovanja i Photosolovu ekspanziju“, izjavio je Perote.

Photosol će ulagati u postrojenja na zemlji pre nego što se otisne u agrosolar

Potrošnja energije iz obnovljivih izvora kao i potencijal razvoja u tom segmentu su u Rumuniji među najvećima u regionu, po mišljenju ovog kompanijinog zvaničnika. Investitori, među kojima i Photosol, vode se mogućnošću da kapitalizuju projekte, čak i one u povoju ili koji nisu savršeno osmišljeni, i da koriste mehanizme finansiranja EU, objasnio je Perote.

Kompanijin cilj za 2030. za fotonaponski kapacitet u celom regionu iznosi 1,2 gigavata, po najnovijim informacijama. Photosol namerava da isprva razvija projekte za solarne elektrane na zemlji, a za njima agrosolarne elektrane. Što se tiče finansiranja, računa da će kroz komercijalne ugovore o otkupu električne energije (PPA) obezbediti polovinu prihoda, piše navedeni medij.

Rumunsko tržište atraktivno zahvaljujući ambicioznom cilju za zelenu energiju

Perote se osvrnuo na prednosti Rumunije iz kompanijine perspektive, uključujući postepeni prestanak upotrebe uglja i ruskog gasa, zatim ambiciozan ciljani udeo zelene energije i državni mehanizam podrške kroz ugovore o razlici (CfD) u ceni. Kazao je da se kapacitet solara u ovoj zemlji prošle godine popeo na 4,9 gigavata i to uporedio sa ciljem za 2030. od 8,2 gigavata. Rumunija ima najveću stopu rasta u tom domenu kao i jake interkonekcije, rizici su prihvatljivi, a dozvole se brzo odobravaju, izjavio je Photosolov predstavnik.

Tržište komercijalnih PPA sporazuma sazreva – 2024. su potpisani za ukupno 346 megavata, podvukao je. Rumunija ima razvijen sistem finansiranja, gde su prisutne i komercijalne banke i investicioni fondovi, mada su troškovi finansiranja u lokalnoj valuti visoki, rekao je Perote.

Troškovi finansiranja u lokalnoj valuti su u Rumuniji visoki

Photosol ima portfelj operativnih i solarnih elektrana u izgradnji od 992 megavata u zbiru, kada se gleda maksimalni kapacitet iliti pik, navodi se u članku. U pripremi je više od pet gigavata, planiranih da budu pušteni u rad najkasnije 2030. godine. Ostala tržišta na spisku su Italija, Španija i Poljska.

Na kompanijinoj veb stranici stoji da njene dve najveće elektrane, Ychoux-Parentis i Verneuil, imaju po 43 megavata pika. Photosol trenutno gradi i jedno postrojenje od 51 megavata maksimalnog kapaciteta, takođe u Francuskoj.

Radi pojašnjenja, pik je najviša moguća snaga proizvodnje jednosmerne struje u solarnim panelima. Priključak na distributivnu ili prenosnu mrežu obično bude dvadesetak odsto slabiji zbog konverzije, optimizacije, gubitaka, konfiguracije terena i drugih faktora. Inače, Photosol za vlasnike zemljišta gradi fotonaponska postrojenja po sistemu ključ u ruke.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

fosilna-goriva-eu-struja

Srbija u 2024. povećala uvoz struje 15 odsto

19. mart 2025. - Potrošnja je bila veća 2,7 odsto, a proizvodnja 6,7 odsto manja u  odnosu na 2023, piše u izveštaju Agencije za energetiku Republike Srbije

Toplotni talas evropsku elektroenergetsku mrezu sistemi za skladistenje energije profitirali

Toplotni talas pritisnuo evropsku elektroenergetsku mrežu, a sistemi za skladištenje energije profitirali

19. mart 2025. - Rekordna proizvodnja iz solara i skladištenje energije doprineli su očuvanju stabilnosti u Evropi dok je trajao toplotni talas, ocenjuje Ember

crna gora kredit uvoz struje te pljevlja

EPCG uzima kredit od 50 miliona evra za uvoz struje

19. mart 2025. - Zaduženje je neophodno, kako je objašnjeno, u cilju obezbeđenja kontinuiteta u snabdevanju električnom energijom

Crna Gora usvojila kvotu maksimalnu cenu aukciju solarne elektrane

Crna Gora usvojila kvotu, maksimalnu cenu za aukciju za solarne elektrane

19. mart 2025. - Ponuđači će na aukciji za električnu energiju iz solarnih elektrana u Crnoj Gori moći da dobiju državne podsticaje za ukupno 250 megavata