Foto: Freepik
Istraživači sa Univerziteta države Portland su ispitali prisustvo antropogenih čestica u jestivom tkivu ribe i škampa ulovljenih duž obala Oregona u Sjedinjenim Državama. Studija je pokazala da se mikroplastika nalazi u 99 odsto uzoraka.
Antropogene čestice potiču iz materijala koje proizvode ili prerađuju ljudi. Pored mikroplastike, u ovu kategoriju potpadaju, na primer, tragovi habanja guma, zatim komadići boje, jedinjenja i smese od tekstila i građevinskog materijala, kao i hemijski tretirani materijali poput obojenih celuloznih vlakana.
Istraživači sa Univerziteta države Portland u Oregonu su analizirali pet vrsta ribe i jednu vrstu škampa. Deo uzoraka je prikupljen sa ribarskih brodova, a drugi kupljen u prodavnicama, radi poređenja nivoa kontaminacije.
Nalazi su objavljeni u studiji ‘Od okeana do našeg kuhinjskog stola: Antropogene čestice u jestivom tkivu vrsta iz mora kod Zapadne obale SAD’ (From the ocean to our kitchen table: anthropogenic particles in the edible tissue of U.S. West Coast seafood species).
Analizom jestivog tkiva utvrđeno je prisustvo antropogenih čestica u 180 od 182 uzorka. Čak 80 odsto pronađene mikroplastike čine vlakna od odeće ili tekstila.
Crveni škampi i pacifička haringa su imali najvišu prosečnu koncentraciju antropogenih čestica kada se uporede sa drugim analiziranim vrstama. Naučnici smatraju da je razlog tome ishrana ovih vrsta: plankton koji se, zajedno sa mikroplastikom, sakuplja na površini okeana i prenosi morskim strujama.
Poređenje uzoraka pokazalo je da su primerci jestivih vrsta životinja iz mora kupljeni u prodavnicama bili kontaminiraniji nego oni dobijeni direktno sa brodova, što sugeriše da proces pakovanja i distribucije dodatno doprinosi zagađenju.
Sveprisutnost mikroplastike
U mikroplastici se može naći 16.000 raznih hemikalija iz plastike, poput vrlo toksičnih perfluoroalkilnih i polifluoroalkilnih supstanci (PFAS), zatim bisfenola i ftalata. Brojne naučne studije su pokazale povezanost tih jedinjenja sa slučajevima kancera, hormonskim poremećajima, neurološkim oboljenjima, smanjenom plodnošću i razvojim poremećajima kod dece.
Čestice mikroplastike imaju prečnik do pet milimetara, ali neke su toliko sitne, čak nevidljive, da mogu da prodru i u krvotok. Studije su otkrile čestice plastike u ljudskim plućima, posteljici, reproduktivnim organima, jetri, bubrezima, zglobovima kolena i laktova, krvnim sudovima, čak i mozgu.
Autori ne preporučuju izbegavanje ribe i morskih plodova jer je mikroplastika široko rasprostranjena, tako da promena načina ishrane ne bi pomogla.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.