Električna energija

EU ukida obavezu plaćanja CBAM takse za 80 odsto svojih firmi uvoznica

Hukstra EU izuzima 80 odsto firmi takse CBAM CO2 uvoza

Foto: European Parliament

Objavljeno

07.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropski komesar Vopke Hukstra, zadužen za klimatsku politiku i oporezivanje, obećao je izuzeće 80 odsto kompanija obuhvaćenih planiranom naplatom u sistemu CBAM. Objasnio je da one mogu da budu oslobođene administrativnog opterećenja iz tog nameta na emisije ugljen-dioksida iz uvoza zato što su preostale firme odgovorne za 97 odsto gasova s efektom staklene bašte.

U okviru tekućih napora da za privredu pojednostavi papirologiju, a troškove umanji, Evropska unija se sprema da drastično smanji obuhvat Mehanizma za prilagođavanje ugljenika (CBAM). Biće izuzeto 80 procenata firmi koje su dužne da primenjuju te odredbe, kazao je za Financial Times evropski komesar za klimu, neto nulu (obaranje neto emisija s efektom staklene bašte na nulu) i čisti rast Vopke Hukstra.

Međutim, preostale kompanije su odgovorne za čak 97 procenata ukupnih emisija u toj grupi, pokazuju rezultati nedavne analize. To je način da se veoma olakša život širokog kruga privrednih društava širom kontinenta, smatra Hukstra, koji je zadužen i za poresku politiku uključujući CBAM.

„Zdravorazumski gledano, ukoliko ne pripadate tom opsegu, onda nema mnogo smisla da radite na mnogo papirologije“, istakao je. Pored toga, Hukstra je rekao članovima Potkomiteta Evropskog parlamenta za poreska pitanja da bi bilo „pametno otpustiti iz stege tih ugrubo 80 odsto“ kompanija „kada je reč o opterećenju administrativnim poslom“.

Hukstra se opredelio za pristup de minimis

CBAM trenutno važi za 20.000 nemačkih i 200.000 kompanija u EU. Obaveza podnošenja izveštaja je uvedena u četvrtom kvartalu 2023. godine. EU je početak postepenog uvođenja naplate zakazala za 1. januar 2026. godine.

Navedene tarife bi na početku 2034. dostigle puni nivo. Evropska komisija bi u međuvremenu u fazama eliminisala besplatne dozvole za emisije gasova s efektom staklene bašte (EUA) koje u okviru Sistema EU za trgovanje emisijama (EU ETS) dodeljuje domaćoj energetski intenzivnoj industriji.

Većina troškova od CBAM-a bi se prelila na kompanije u trećim zemljama, poput onih na Zapadnom Balkanu i Turske, koje izvoze obuhvaćene sirovine i električnu energiju u EU

Hukstra je još sredinom januara nagovestio da će CBAM biti znatno pojednostavljen. Otkrio je i da će glavno izvršno telo EU verovatno primeniti pristup de minimis. To bi trebalo da znači da će biti izostavljeno sve što nije od suštinskog značaja.

Domaće kompanije su suočene sa birokratskim komplikacijama i verovatnim porastom cena obuhvaćene robe i električne energije. S druge strane, najveći deo troškova bi se prelio na izvoznike u EU iz trećih zemalja, poput onih na Zapadnom Balkanu i Turske. To bi im veoma umanjilo konkurentnost.

Robni deo CBAM-a čine cement, gvožđe i čelik, aluminijum, đubriva i vodonik.

Treba pomenuti i da je Evropska narodna partija (EPP) predložila suspendovanje CBAM-a i druge klimatske regulative na dve godine kao i njihovu reviziju.

Olakšanje za Zapadni Balkan, ali i za nepripremljene uvoznike u EU

Administracija u Briselu je uvela CBAM da bi zaštitila svoju privredu od uvoza iz trećih zemalja u kojima se u kojima se ispuštanje gasova s efektom staklene bašte naplaćuje manje ili uopšte ne. Oblikovanje prvobitno zamišljenog sistema nije dovršeno, već je EU, bar donedavno, radila na proširivanju obuhvata.

Mehanizam bi pokrio i indirektne emisije te prerađivačku industriju – fabričke proizvode.

Zemljama Zapadnog Balkana i ostatka Energetske zajednice bi dvogodišnje odlaganje dobro došlo. U velikom su zaostatku sa uvođenjem naplate emisija na domaćem tržištu i ispunjavanjem uslova za izuzeće u sektoru električne energije. Ali i uvoznici u EU i njihovi strani snabdevači obuhvaćenim sirovinama i proizvodima imaju poteškoće u ispunjavanju zakonskih obaveza – posebno na polju izveštavanja.

Pozivi unutar 27-članog trgovinskog bloka da se ublaže klimatska ograničenja postaju sve intenzivniji uporedo sa preokretom u politici dekarbonizacije u Sjedinjenim Državama pod novim-starim predsednikom Donaldom Trampom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska subvencije energetsko siromastvo fzoeu javni poziv

Energetski siromašna domaćinstva u Hrvatskoj dobijaju subvencije od 25 miliona evra za renoviranje

7. februar 2025. - Subvencije za domaćinstva u riziku od energetskog siromaštva su deo paketa od 652 miliona evra za ovu godinu

bih energoinvest transformatori tuzla

Energoinvest predstavio prve domaće transformatore proizvedene u Bosni i Hercegovini

7. februar 2025. - Kompanija Energoinvest predstavila je prve domaće transformatore proizvedene u Bosni i Hercegovini pod sopstvenim brendom

bih republika srpska hidroelektrane bistrica tuneli petar djokic gradiliste

Đokić: Tri hidroelektrane na Bistrici biće završene do kraja 2026.

7. februar 2025. - Kineska kompanija AVIC zadužena je za gradnju tri hidroelektrane, ukupne snage 39 MW, kojima će upravljati Elektroprivreda Republike Srpske

Admir Sahmanovic ministar energetike rudarstva spajanju oba njegova resora

Admir Šahmanović postao ministar energetike i rudarstva po spajanju oba njegova resora

7. februar 2025. - Admir Šahmanović, koji je vodio oba sada spojena ministarstva, i formalno je u parlamentu izabran za ministra energetike i rudarstva