Otpad

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 odsto manje

crna gora kese zabrana plastika deponija podgorica

Deponija u Podgorici (foto; Deponija, Podgorica)

Objavljeno

20.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Samo tri meseca posle uvođenja zabrane upotrebe plastičnih kesa njihovo korišćenje je u trgovinama smanjeno 50 odsto, a na deponiji u Podgorici ih ima 70 odsto manje.

U Ministarstvu ekologije kažu da građani sve više koriste platnene torbe, papirne kese i druge ekološki prihvatljive zamene za plastične kese, preneo je list Pobjeda.

Crna Gora je pre tri meseca novim Zakonom o upravljanju otpadom uvela zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže. Zabranjeno je korišćenje plastičnih kesa od 15 do 50 mikrona, a za deblje plastične kese, sa više od 50 mikrona, predviđeno je plaćanje naknade od 0,03 evra.

U Ministarstvu navode da je za ozbiljnije analize i procene potrebno više vremena, ali prvi rezultati su obećavajući.

Kazne za nepoštovanje Zakona su od 1.000 do 40.000 evra

Rezultati morfološke analize na deponiji u Podgorici pokazali su da je odlaganje plastičnih kesa smanjeno oko 70 odsto u odnosu na period pre uvođenja zabrane. Pojedini trgovinski lanci, takođe, beleže smanjenje upotrebe kesa oko 50 odsto u periodu oktobar-januar u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Kazne za nepoštovanje Zakona su od 1.000 do 40.000 evra. Tržišna inspekcija je od početka primene Zakona utvrdila 19 nepravilnosti. Prekršajno je kažnjeno osam privrednika u ukupnom iznosu od 8.000 evra.

Inspekcija je utvrdila i da je bilo prodaje plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu

Inspekcija je, takođe, utvrdila i da je bilo prodaje plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu, koji su zakonom zabranjeni. Doneta su četiri rešenja o zabrani prometa u ukupnoj vrednosti robe od 11.628 evra i to za štapiće za uši, plastične slamčice, pribor za jelo za jednokratnu upotrebu.

Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, u promet je do sada stavljeno više od 5,7 miliona kesa, od čega je država prihodovala 170.000 evra. Taj novac namenjen je isključivo projektima zaštite životne sredine, podizanju svesti građana i edukativnim kampanjama, za čije je sprovođenje zadužen Eko-fond.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

20. januar 2025. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

20. januar 2025. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

20. januar 2025. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

20. januar 2025. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju