Energetska kriza

Cene gasa u EU u porastu nakon što je Ukrajina zapušila cevovode iz Rusije

Cene gasa EU porastu Ukrajina zapusila cevovode iz Rusije

Foto: Wolfgang Weiser on Unsplash

Objavljeno

03.01.2025.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.01.2025.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

U Evropi je cena gasa iz gasovoda skočila pet odsto na nedeljnom nivou nakon što je Ukrajina zatvorila sistem koji prenosi plavo gorivo iz Rusije u Slovačku. Balkanski tok je ostao jedini koridor za gas ka EU.

Cene fjučersa, terminskih ugovora prirodnog gasa, održavaju se na referentnom evropskom čvorištu TTF oko 50 evra po megavat-satu. To je pet odsto više nego nedelju dana ranije i blizu najvišeg nivoa u prethodnih 14 meseci, postignutog proteklih dana. Ukrajina je podstakla ovaj skok time što nije obnovila petogodišnji ugovor o prenosu ruskog gasa, kroz cevovode. Promena jeste bila očekivana, budući da je najavljena pre nekoliko meseci, ali hladnija zima i zabrinutost za održavanje količina u skladištima doprinose potražnji.

Slovačka, jedna od zemalja najizloženijih potencijalnom manjku, želi alternativno rešenje. Premijer Robert Fico je čak zapretio da će prekinuti isporuke električne energije ratom razorenoj Ukrajini. Druga opcija mu je da smanji pomoć ukrajinskim izbeglicama. Snabdevanje Ukrajine je prošle godine doprinelo usponu cena u Jugoistočnoj Evropi.

Slovačka preti da će prestati da izvozi električnu energiju u Ukrajinu

Zavrtanje ovog ventila koštaće Slovačku pola milijarde evra godišnje, procenio je Fico. Štaviše, Evropska unija će pretrpeti smanjenje konkurentnosti, upozorio je. Pomenuti gasovodni sistem u Ukrajini je prošle godine imao nekih pet odsto udela u uvozu fosilnog gasa u Evropu.

Odluka ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog će Evropsku uniju ove i sledeće godine koštati ukupno 50 milijardi evra samo za gas, tvrdi Fico. Dodao je da troškovi proizvodnje struje iz prirodnog gasa pritom iznose još 70 milijardi evra.

Zelenski je uzvratio optužbom da je predsednik Rusije Vladimir Putin naredio Ficu da otvori „drugi energetski front“ protiv Ukrajine. „Ficova kratkovida politika je već uskratila slovački narod za nadoknadu na ime tranzita ruskog gasa. Ona sada predstavlja opasnost da će Slovaci ostati uskraćeni za još 200 miliona dolara godišnje, koliko Ukrajina plaća za uvezenu električnu energiju“, izjavio je.

Ukrajina računa na snabdevanje LNG-om preko Grčke

Ukrajinska kompanija DTEK je saopštila da joj je na terminal Revithoussa u Grčkoj stigla isporuka tečnog naftnog gasa (LNG).

Moldavija je navedenim prekidom prenosa gasa posebno pogođena. Tamošnja vlada, koja je već proglasila vanredno stanje u snabdevanju energentima, objavila je da će u januaru većinu potreba pokriti iz susedne Rumunije. U međuvremenu je separatistički proruski region Pridnjestrovlje ugasio svoj sistem daljinskog grejanja.

Inače, EU je prošle godine smanjila udeo snabdevanja gasom iz Rusije na 15 procenata. Godine 2021. taj je nivo iznosio dve petine.

LNG je skuplji, što škodi konkurentnosti EU

Jugoistočna Evropa, uključujući Mađarsku, nastavila je da podmiruje svoju potražnju za ruskim gasom kroz gasovod Balkanski tok. Bez obzira na to, prekid u Ukrajini će verovatno podići potražnju i pritisak naviše na cene. Tako i Evropa postaje zavisnija od LNG-a, koji je mnogo skuplji. Ovde treba pomenuti da Rusija i dalje isporučuje LNG.

Severni tok, još jedan pravac snabdevanja Evrope ruskim gasom kroz cevovode, pretrpeo je 2022. ogromnu štetu u incidentu koji se smatra sabotažom. Ovaj gasovod od tog trenutka nije radio. Investitor Stiven Linč iz Sjedinjenih Država izjavio je u novembru da je zainteresovan za akviziciju Severnog toka.

Po mišljenju analitičara, odlukak Ukrajine da prekine tranzit otvara mogućnost da Rusija bombarduje ove cevovode.

Putin je sa svoje strane poručio da može da se ponovo pokrene snabdevanje kroz sistem Yamal-Europe. Taj gasovod prolazi kroz Belorusiju i Poljsku, a ne koristi se već skoro tri godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija azurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

OIE

Slovenija usvojila ažurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

3. januar 2025. - Slovenija u prepravljenom NEPN-u za 2030. predviđa 400 megavata u baterijama, 100 megavata u elektrolizerima i veći kapacitet reverzibilnih hidroelektrana

Kineski State Grid najvecu reverzibilnu hidroelektranu na svetu

Kineski State Grid završio najveću reverzibilnu hidroelektranu na svetu

3. januar 2025. - Nakon što je aktivirao i poslednje od 12 agregata u reverzibilnoj hidroelektrani Fengning, State Grid sada upravlja najvećim takvim postrojenjem na planeti

subvencije izolacija solarni paneli toplotne pumpe opstine srbija

Subvencije za energetsku efikasnost i čistu energiju još neraspodeljene u skoro 100 mesta u Srbiji

3. januar 2025. - Domaćinstva mogu da dobiju 50-65 odsto investicije potrebne za stolariju, izolaciju, solarne kolektore, solarne panele, toplotne pumpe

eu cene struje pojeftinjenje veleprodajna cena rekordi 2024

Elektroenergetski sektor EU zabeležio rekorde u 2024 – struja pojeftinila 16 odsto

3. januar 2025. - Elektroenergetski sektor Evropske unije prošle godine zabeležio je više rekorda, pokazali su podaci organizacije Eurelectric