Evropski proizvođači i potrošači električne energije definisali su šest mera za jačanje konkurentnosti evropske industrije i podsticanje njene dekarbonizacije i elektrifikacije.
Eurelectric, udruženje koje zastupa elektroprivrede, saopštio je da se ove godine prvi put sastao sa predstavnicima energetski intenzivnih sektora – organizacijama CEFIC i Evropski aluminijum u okviru Antverpenskog dijaloga. Cilj razgovora, kako su dodali, je jačanje konkurentnosti i elektrifikacija evropskih firmi.
Sastanku, koji su organizovali Eurelectric, CEFIC – udruženje hemijske industrije, Evropski aluminijum – udruženje industrije aluminijuma prisustvovali su i relevantni akteri iz energetskog sektora, nevladinih organizacija, sindikata i istraživačkih centara.
Deklaracija iz Antverpena, kako je nazvano zajedničko saoštenje, poziva na hitnu akciju uključujući smanjenje cena i troškova energije, uklanjanje prepreka blagovremenom razvoju infrastrukture i obezbeđivanje snažnog javnog finansiranja.
Cene električne energije za industriju u EU trenutno su dva do tri puta više nego u SAD i Kini
Kratkoročno gledano, posebno su cene i troškovi energije previsoki da bi se takmičili sa konkurencijom iz drugih delova sveta, saglasne su tri organizacije.
Maloprodajne cene električne energije u EU, posebno one za industrijske sektore, kako dodaju, trenutno su dva do tri puta više nego u Sjedinjenim Američkim Državama i Kini. Istorijski gledano, cene su bile i do 80 odsto veće u EU nego u SAD, a na sličnom nivou kao u Kini, što je uticalo na poslovanje firme, ukupne investicije što se zatim prenosilo na sve delove privrede, navodi se u Deklaraciji.
Predstavnici proizvođača i potrošača struje su upozorili da je odlazak firmi iz EU, što za sobom vuče gubitak radnih mesta i stabilnost evropske ekonomije, već počelo i taj trend će se nastaviti.
Akcioni plan EU za pristupačne cene energije biće suštinski stub predviđenog sporazuma o čistoj industriji
U tom kontekstu, organizacije vide predstojeći Akcioni plan EU za pristupačne cene energije kao suštinski stub Dogovora o čistoj industriji (eng. Clean Industrial Deal).
Organizacije, koja okupljaju više od deset sektorskih udruženja, postigle su konsenzus oko šest ključnih mera:
- olakšati pristup ugovorima o otkupu električne energije (PPA) i dugoročnim ugovima za industrijske potrošače,
- pojačati finansiranje niskougljeničnih tehnologija,
- izjednačiti poreze i takse na električnu energiju,
- razviti fleksibilnost,
- rešiti problem infrastrukturnih uskih grla,
- stvaraju visokokvalitetna radna mesta.
Eurelectric poziva Evropsku komisiju da razmotri ove zajedničke preporuke prilikom formulisanja Dogovora o čistoj industriji.
Rubin: Energetski intenzivne firme bi trebalo da imaju koristi od jasnih podsticaja za elektrifikaciju
Svi učesnici Antverpenskog dijaloga su, u skladu sa izveštajem Marija Dragija o konkurentnosti EU, prepoznali potrebu da industrija ubrza direktnu i indirektnu elektrifikaciju i smanji jaz u konkurentnosti u odnosu na trgovinske partnere, a da pritom ostane na kursu klimatske neutralnosti.
Da bi se postigla prava ravnoteža između konkurentnosti i dekarbonizacije, energetski intenzivne industrije bi trebalo da imaju koristi od jasnih podsticaja za elektrifikaciju, rekao je generalni sekretar udruženja Eurelectric Kristijan Rubi.
On je istakao da je najavažnije da postoji poslovni interes za održiva ulaganja u elektroenergetski sistem.
Rubi je dodao da funkcionalno tržište sa dugoročnim investicionim signalima, podsticajima za jačanje infrastrukture i nižim taksama na električnu energiju predstavljaju rešenja koja se bez puno razmišljanja mogu odmah primeniti.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.