Elektroprivreda Crne Gore potpisala je ugovor o gradnji svog prvog vetroparka – Gvozd, snage 54,6 MW, sa kompanijom Nordex, i ujedno postavila kamen temeljac za njegovu gradnju.
Gvozd je prvi veliki proizvodni objekat koji će Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) izgraditi posle više od 40 godina, poručila je crnogorska državna kompanija. Očekivana godišnja proizvodnja elektrane je oko 150 gigavat-sati (GWh) električne energije.
Nemački Nordex je bio prvorangirani ponuđača u postupku javne nabavke, koja je po sprovedena po smernicama Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Ugovor o projektovanju, nabavci, isporuci i ugradnji opreme, kao i puštanju u rad i dugogodišnjem održavanju buduće vetroelektrane na Krnovskoj visoravni vredan je 46,4 miliona evra.
Radovi će se izvoditi fazno, a osim osam vetrogeneratora sa pripadajućom infrastrukturom, obuhvatiće i izgradnju trafostanice 33/110 kV Gvozd, jednostrukog dalekovoda 110 kV TS Gvozd – TS Krnovo, dužine 3.125 metara, kao i jednostrukog dalekovoda 110 kV TS Gvozd – TS Nikšić, dužine 14.730 metara. Projekat podrazumeva i rekonstrukciju TS 33/110 kV Krnovo i TS 35/110 kV Nikšić.
Mujović: Pravimo veoma važne korake ka finalu
VE Gvozd na prenosnu mrežu, prema ugovoru vrednom 14,5 miliona evra, koji je takođe potpisan, priključiće konzorcijum kompanija Novi Volvox i Elnos Beograd.
Ukupna vrijednost projekta, koji se finansira iz kredita EBRD-a iznosi 82 miliona evra. Planirano je da radovi budu završeni u periodu od 18 meseci, a kada bude u funkciji Gvozd proizvoditi dovoljno struje za oko 25.000 domaćinstava.
Saša Mujović, ministar energetike, izjavio je da Crna Gora pravi veoma važne korake ka finalu, a finale je hidroelektrana Kruševo. „Čvrsto vjerujem da ćemo u naredne dvije godine pokrenuti i taj projekat“, najavio je ministar.
On je naveo da je ključni zadatak sprovođenje energetske tranzicije, koja se ne može sprovesti pasivnošću.
Ozarslan: Balkan predstavlja strateški interes za Nordex
Ibrahim Ozarslan (eng. Ibrahim Özarslan), izvršni direktor Sektora za Evropu kompanije Nordex, istakao je da su prisutni na tržištu Balkana – u Srbiji i Hrvatskoj, ali imaju interes da se prošire na Crnu Goru i region. „Balkan smatramo strateškim interesom za našu kompaniju“, rekao je on.
Ukoliko budu postojali priključci na mrežu, veruje da će prvi kilovat-sati krenuti do kraja sledeće godine.
I Milutin Đukanović, predsednik Odbora direktora EPCG, veruje da će Gvozd do kraja sledeće godine biti priključen na elektroenergetski sistem Crne Gore. On je najavio da paralelno sa gradnjom vetroparka, EPCG razvija i projekat VE Gvozd II od 20 MW instalisane snage.
Izvršni direktror EPCG Ivan Bulatović naveo je da je projekat započet 2019. „Nadam se da brzo postavljamo i kamen temeljac za VE Gvozd 2“, dodao je on.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.