Srbija sprovodi prvi pilot projekat za zeleni vodonik HyDSerbia u saradnji sa nemačkom kompanijom Leipziger Energiegesellschaft. Finansiranje obezbeđuje nemačka vlada u skladu sa smernicama za finansijsku podršku za međunarodne projekte vodonika, kako bi potencijalno obezbedila izvoz za svoje tržište.
Zvanični naziv projekta HyDSerbia, o kojem dosad u Srbiji zvanično nije bilo puno podataka, je izgradnja i rad integrisanog H2 pilot postrojenja kao preliminarne faze velike industrijske proizvodnje i izvoza zelenog vodonika i derivata na različite lokacije u Republici Srbiji, navodi se na sajtu EnArgus Federalnog ministarstva za ekonomiju i klimatsku akciju.
Projekta je, kako se navodi, počeo 1. decembra 2022. godine, a završava se 30. juna 2026. Ministarstvo je za projekat odobrilo 3,5 miliona evra.
Ministarstvo je, takođe, angažovalo istraživački institut Fraunhofer-Center für Silizium-Photovoltaik da izradi studiju izvodljivosti za veliku industrijsku proizvodnju, transport i izvoz zelenog vodonika i derivata na različitim lokacijama u Srbiji. Trajanje projekta je od oktobra 2023. do jula 2024.
KfW je zainteresovan za ulaganje u inovativne projekte obnovljive energije u Srbiji, uključujući zeleni vodonik
Inače, pre desetak dana direktor KfW-a za Jugoistočnu Evropu i Tursku Klaus Miler sastao se sa ministarkom rudarstva i energetike Srbije Dubravkom Đedović Handanović. Miler je tada rekao da je KfW zainteresovan za ulaganje u inovativne projekte obnovljive energije u Srbiji, uključujući zeleni vodonik, u mogućem pilot projektu u saradnji sa privatnim firmama.
KfW je pre nekoliko dana saopštio da je cilj da se stimuliše lokalni lanac vrednosti vodonika i podrže napore Srbije za dekarbonizaciju, naveo je SeeNews. KfW je tada napomenuo da nemačka vlada već podržava prvi pilot projekat vodonika u Srbiji – HyDSerbia.
Pilot postrojenje koje se sastoji od solarne elektrane i proizvodnje vodonika
Kako se navodi na sajtu nemačke Federalne vlade, u projektu HyDSerbia, firma Leipziger Energiegesellschaft sprovodi integrisani projektni pristup za proizvodnju zelenog vodonika. Pilot postrojenje koje se sastoji od dela za proizvodnju solarne energije i dela za proizvodnju vodonika u početku će služiti za malu industrijsku proizvodnju i praktičnu komercijalnu upotrebu zelenog vodonika u Srbiji.
Projekat predstavlja tehničku, regulatornu i komercijalnu osnovu i studiju slučaja za naknadno planirano povećanje proizvodnje zelenog vodonika u celom regionu Srbije, navodi se na sajtu.
Organizovanjem pouzdanih i održivih lanaca snabdevanja za klimatski neutralno proizveden izvor energije, kako se dodaje, takođe će se obezbediti zadovoljavanje i dela potražnje u Nemačkoj u budućnosti.
Nemačka podržava projekte vodonika van zemalja EU i EFTA
Pomenute smernice za finansijsku podršku za međunarodne projekte vodonika su mera predviđena nemačkom Nacionalnom strategijom za vodonik. Njihova namena je da se obezbede grantovi u iznosu do 15 miliona evra za pokrivanje finansijskih nedostataka za investicije, koje mogu poslužiti kao referentni projekti, ali još nisu ekonomski održivi, i za prateće istraživačke projekte.
Federalno ministarstvo za ekonomiju i klimatsku akciju na taj način podržava širenje proizvodnih postrojenja za zeleni vodonik i njegove derivate, kao i skladištenje, transport i integrisano korišćenje vodonika van zemalja EU i EFTA, navodi Ministarstvo.
Smernice podržavaju međunarodno tržište zelenog vodonika, korišćenje nemačke tehnologije u inostranstvu i, kako se dodaje, predstavljaju osnovu za budući uvoz vodonika.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.