Hrvatskoj će godišnje biti potrebno 30.000 radnika srednje i visoke stručne spreme kako bi se postigli ciljevi energetske efikasnosti u zgradarstvu do 2030. godine, saopštio je Hrvatski savjet za zelenu gradnju.
Trenutno je svaki peti radnik stranac, a obrazovanje radnika o energetski efikasnim tehnologijama jedan je od najvećih izazova za ostvarivanje energetskih i klimatskih ciljeva do 2030. godine, pokazala je Analiza postojećeg stanja u zgradarstvu u Republici Hrvatskoj i vještina građevinskih radnika u području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, preneli su lokalni mediji.
Kako bi se postigli ciljevi energetske efikasnosti u zgradarstvu do 2030. godine, analiza procenjuje da će godišnje biti potrebno oko 24.500 radnika strukovnih zanimanja i 5.800 arhitekata, inženjera građevine, mašinstva i elektrotehnike.
Cilj Evropske unije je da do 2030. smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte 40 odsto u odnosu na 1990.
Cilj Evropske unije je da do 2030. smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte 40 odsto u odnosu na 1990. Zgrade u Hrvatskoj odgovorne su za potrošnju više od 40 odsto energije i oko 36 odsto emisija CO2.
Cilj EU se, kako se navodi, može postići pojačanim intenzitetom energetske obnove postojećih i izgradnjom novih zgrada gotovo nulte energije (nZEB zgrada), zbog čega treba povećati broj kvalifikovanih radnika, uključujući zanatlije i preduzetnike sa posebnim znanjima i stručnošću u korišćenju novih tehnologija i obezbeđivanju visokokvalitetne gradnje.
Između 40 i 60 odsto zanatlija smatra da o energetski efikasnim tehnologijama ne zna dovoljno
Ali, kako je analiza pokazala, između 40 i 60 odsto zanatlija smatra da o energetski efikasnim tehnologijama ne zna dovoljno, a hteli bi znati više.
Ujedno za većinu trogodišnjih zanimanja iz ovog sektora ne postoji dovoljan interes za upis, slabo se popunjavaju upisne kvote, a programi ne prate potrebe tržišta.
Analiza je pripremljena u okviru projekta “CRO skills RELOAD” koji sprovode Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski savjet za zelenu gradnju, Hrvatska obrtnička komora, Regionalnom energetskom agencijom Sjever i Zajednica građevinskih škola Republike Hrvatske.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.