Vlada Federacije Bosne i Hercegovine ima tri meseca da predloži izmene zakona i sprovede zabranu za male hidroelektrane, budući da je zakonodavno telo glasalo za preporuke iz Deklaracije za zaštitu reka Zapadnog Balkana.
Predstavnički dom Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je deklaraciju o zaštiti reka i glasao da se zabrane male hidroelektrane. Poslanici i poslanice su dali Vladi FBiH tri meseca da analizira relevantne zakone i predloži izmene kojima će omogućiti primenu odluke.
Donji dom Parlamenta BiH naložio je i reviziju postojećih dozvola i onih koje su u postupku.
Višegodišnja borba za reke
Ovo je veliki uspeh za sve aktiviste i aktivistice okupljene u Koaliciju za zaštitu rijeka BiH, koji su godinama svojim telima branili reke, rečice i potoke na kojima su odrasli i ukazivali na štetnost MHE, saopštio je Centar za životnu sredinu (CZŽS). Organizacija je dodala da se u borbi zajedno s građanima ugroženih područja koristi svim raspoloživim sredstvima, pravnim alatima, blokadama i javnim protestima.
Svaki vodotok u zemlji bio je predviđen da se usmeri u cevovod
U raspravi je pomenuto da planovi za razvoj MHE vode preusmeravanju svakog vodotoka u BiH u cevi. Neki od prisutnih su ukazali na potrebu za većom transparentnosti u sektoru obnovljivih izvora energije i za rešenja da domaćinstva mogu da dobiju pristup uslugama energetske efikasnosti. Tokom diskusije je bilo reči i o političkim vezama investitora i zvaničnika i povoljnim finansijskim uslovima za koncesije.
Deklaracija je prošla sa 65 glasova od 98 zastupničkih mesta i dva protiv, dok je uzdržanih bilo troje.
Naznaka za Republiku Srpsku
Zabrana je zasnovana na zaključcima i preporukama Deklaracije o zaštiti rijeka Zapadnog Balkana, koju su udruženja za zaštitu životne sredine donela u novembru. Vlada FBiH je predlog usvojila 12. maja.
Ovaj primer treba da slede poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, poručuju iz Centra za životnu sredinu i navode da sve više građana brani svoje reke, kao što su Bjelava, Bioštica, Prača, Rzav i Neretva te da jasno kažu „Sloboda rekama“.
U Bosni i Hercegovini je instalirano stotinu malih hidroelektrana
U prostorne planove u BiH ušlo je preko četiri stotine malih hidrocentrala, a sto ih je već podignuto i one u većem delu godine ostavljaju korita reka skoro potpuno suvim, naglašavaju zaštitnici životne sredine. Javnost nije adekvatno uključena, građani su uskraćeni za informacije i pravo da se na demokratski način izjasne o tim projektima, stoji u saopštenju.
Odluka je izglasana sa 61 glasom za, dok se uzdržalo šestoro zastupnika u Predstavničkom domu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.