Slovenija reciklira 42,5% otpada iz domaćinstava, što je treći rezultat na listi deset najboljih zemalja Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) kada je reč o ovoj vrsti otpada. Treće mesto zauzima i Turska, ali na listi koja nije toliko za pohvalu – listi država koje proizvode najviše otpada u domaćinstvima.
Južna Koreja je superiorna, kada je reč o recikliranju ove vrste otpada, jer reciklira oko 59%. Posle nje dolazi Nemačka, koja je reciklirala polovinu kućnog otpada (50%), a zatim idu Slovenija (43%), Luksemburg (38%) i Irska (32%), navodi se u analizi koju je pripremila kompanija za ambalažu RAJA, na osnovu poslednjih dostupnih podataka OECD-a za 22 zemlje.
Analiza otkriva kakve su navike vodećih zemalja sveta u vezi sa otpadom, koji nastaje u domaćinstvima, uključujući i podatke o tome koliko one ukupno otpada stvaraju, a koliko recikliraju. Takođe, studija nudi i savete kako smanjiti kućni otpad i kako ga reciklirati.
Domaćinstva u svetu proizvedu 60 tona otpada svake sekunde, što svake svake godine dostigne dve milijarde tona. Procenjuje se da će do 2050. godine količine biti veće za 70%, što znači 3,4 milijarde tona.
Najviše otpada naprave domaćinstva u Nemačkoj
Najviše otpada domaćinstva naprave u Nemačkoj – oko 37,7 miliona tona, dok ukupne količine komunalnog otpada iznose 51 milion tona.
Turska reciklira samo 11% kućnog otpada
Iako su Nemačka, Japan, Turska, Francuska i Velika Britanija u prvih pet zemalja po količini kućnog otpada, samo je Nemačka među zemljama koje su najbolje u recikliranju.
Saveti kako smanjiti kućni otpad, i kako ga reciklirati.Turska je najmanje „zelena“ od svih jer proizvede 28,1 milion tona kućnog otpada, a reciklirala samo 3,1 milion ili 11%.
- Izbegavajte plastiku kada god je to moguće.
- Obnovite pravila za recikliranje.
- Obezbedite prostor za recikliranje.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.