VIDEO

Uspešne priče GGF-a: Podrška uštedi energije u Srbiji

Uspesne-price-GGF-Podrska-ustedi-energije-u-Srbiji

Photo: Pixabay

Objavljeno

11.03.2019.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

11.03.2019.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Fond za zeleni razvoj (GGF) podržava održivo finansiranje u sektoru energetike i projekte zelene energije sredstvima, znanjem i instrumentima potrebnim za ostvarivanje uspeha na tržištu. Srbija je privukla jedan on najznačajnijih iznosa investicija GGF-a – više od 90 miliona evra – i jedna je od najuspešnijih priča Fonda.

GGF, formiran u decembru 2009. kroz javno-privatno partnerstvo Evropske investicione banke (EIB) i nemačke razvojne banke KfW, u svojoj ponudi ima različite finansijske instrumente koji, u kombinaciji sa ciljanom tehničkom pomoći, obezbeđuju dugoročnu efikasnost investicija. Svaka od mera koje podržava GGF mora da obezbedi najmanje 20% uštede energije ili smanjenja emisija CO2, ili i jedno i drugo.

Fond podržava napore Vlade Srbije da poveća uštedu energije, kaže Aleksandar Stojkov, viši investicioni savetnik u Finance in Motion, firmi koja savetuje GGF.

Nekoliko banaka u Srbiji odobrava kredite za poboljšanje energetske efikasnosti pojedincima koji žele da investiraju u adaptaciju stambenog prostora, malim i srednjim preduzećima koja žele da poboljšaju proizvodni proces, javnim preduzećima i drugim korisnicima, dodaje Stojkov.

„Srbija je veoma važno tržište za Fond. Portfolio Fonda u Srbiji generiše uštedu primarne energije od preko 500.000 MWh na godišnjem nivou, kao i smanjenje emisija CO2 od preko 150.000 tona. A ovo dostignuće na godišnjem nivou iznosi oko 30% ukupnog pozitivnog uticaja Fonda“, kaže Stojkov.

KEPO i Univer Savić: Kreditima do veće energetske efikasnosti i isplativosti

GGF od 2015. godine uspešno sarađuje sa lokalnim finansijskim posrednicima kao što je ProCredit banka u odobravanju kredita za poboljšanje energetske efikasnosti i pružanju inovativnih usluga, što pomaže korisnicima sredstava da obezbede veću energetsku efikasnost i isplativost.

ggf-uspesne-price-srbija-kepo-ac-mc15Jedan od primera je KEPO, inovativna kompanija koja proizvodi kotlove na pelet. Zahvaljujući kreditu za poboljšanje energetske efikasnosti koji je obezbedio GGF, kompanija je nabavila CNC opremu koja joj omogućava da smanji upotrebu resursa.

„Novac od ProCredit banke smo dobili isključivo za kupovinu CNC opreme koja služi za proizvodnju kotlova na pelet. Korišćenje kotlova na pelet višetruka je korist – prva je korišćenje ekološkog goriva, drugo, mnogo je veći i bolji komfor ljudi koji koriste kotlove na pelet: nema cepanja drva, nema uglja… Mnogi se preorijentišu na kotlove na pelet i mislim da je to budućnost u Srbiji“, kaže Dragan Blagojević, vlasnik kompanije KEPO.

Univer Savić je kompanija koja proizvodi pločaste materijale za izradu nameštaja. I ova kompanija je povukla kredit koji je omogućio GGF, da bi kupila mašinu za sečenje materijala. Mašina je kompaniji pomogla da poveća produktivnost i obezbedila uštedu energije.

Prema rečima Dejana Savića, vlasnika kompanije Univer Savić, jedna od najvećih koristi mašine je ta što je proizvedena po najvišim svetskim standardima po pitanju energetske efikasnosti i uštede energije u svim procesima rada.

Komentara: (1)
Prof. dr Slavko Radosavljevic, dipl. ing. / 13.06.2024.

Postovana gospodo,
strucnjak sam za oblast ENERGETSKA ELEKTRONIKA. U toj oblasti sam razvio novu As impulsnu métodu kojom ostvarujem super brzo punjenje u vremenu i do 3 minute bez zagrevanja i destrukcije u bateriji.
Svaka drzava koristi punjive baterije i svakoj postoji potreba za koriscenje ovakvih modernih super punjaca. Zelim da ovom ponudom omogucim svima super brze punjace za razne baterijske uredjaje,(posebno za dronove), stacionarne punjacke stanice a posebno mobilne punjacke stanice sa kompjuterskim upravljanjem.
Za, sada, moja AS metoda je apsolutna nonovost u svetu i zelim da se razvije proizvodnja.
Srdacan pozdrav
Prof.dr Slavko Radosavljevic,dipl.ing
34622797955 Viber
381628171368 Viber

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

11. mart 2019. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

11. mart 2019. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

11. mart 2019. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

11. mart 2019. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)