OIE

Rumunska agencija ANRE konačno omogućila prozjumerima prodaju viška električne energije

Photo: Pixabay

Objavljeno

11.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Od 1. januara rumunska domaćinstva koja proizvode energiju iz obnovljivih izvora energije (OIE), i predstavljaju prozjumere, dobila su mogućnost da tu energiju isporučuju u mrežu, a kompanije koje se bave snabdevanjem su u obavezi da je preuzimaju.

Ovo je omogućeno potezom rumunske Regulatorne agencija za energetiku (ANRE), koja je usvojila 3 odluke za olakšavanje komercijalizacije električne energije proizvedene iz OIE od strane prozjumera i to u postrojenjima sa maksimalnom instalisanom snagom od 27 kW.

Odluke obezbeđuju regulatorni okvir kako bi se osiguralo da krajnji potrošači mogu biti i  potrošači i oni koji će prihodovati od električne energije koju isporučuju u mrežu, saopštila je rumunska agencija ANRE.

Ove mere, kako je navela, su, takođe, neophodne da bi se otvorile nove mogućnosti za kranje potrošače, u koje spada i olakšavanje njihovog učestvovanja na tržištu električne energije u statusu prozjumera.

Mogućnost prodaje viška električne energije iz instalacija koje koriste OIE, kao što su, na primer, solarni paneli na krovovima kuća, uvedena je u rumunsko zakonodavstvo pre 11 godina, ali u realnosti je bilo mnogo prepreka za krajnje potrošače da proizvode, troše i isporučuju energiju u mrežu. Na primer, kako je izjavio ministar energetike Anton Anton, Ministarstvo javnih finansija nije znalo kako da oporezuje prozjumere.

U julu 2018. godine, rumunski parlament je izmenio Zakon o obnovljivim izvorima energije kako bi uklonio ove prepreke. Novi zakon omogućio je prozjumerima sopstvenu potrošnju i isporuku viška energije u mrežu bez dodatnih odobrenja ili plaćanja poreza na energiju.

Zakon je, takođe, definisao koncept prozjumera, mogućnost prodaje viška električne energije kroz isporuku u mrežu, kao i obavezu snabdevača da tu energiju kupuju.

Prozjumer je definisan kao krajnji potrošač sa proizvodnjom električne energije iz OIE, čija osnovna delatnost nije proizvodnja električne energije, koji tu energiju proizvodi u kući, zgradi ili naseljenoj oblasti, i može da je troši, skladišti i prodaje. U slučaju kada nije reč o domaćinstvu, prodaja i skladištenje električne energije ne mogu biti osnovna ili komercijalna delatnost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

11. januar 2019. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

11. januar 2019. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

11. januar 2019. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija

vetroparkovi prikljucak na mrezu eu windeurope izvestaj

WindEurope: Vetroparkovi snage 500 GW čekaju priključak na mrežu

11. januar 2019. - Pristup mreži je zamenio procedure za dobijanje dozvola kao usko grlo broj jedan za izgradnju vetroelektrana.