Energetska efikasnost

Novi izvor finansiranja energetske efikasnosti dostupan zahvaljujući saradnji EBRD i Banca Intesa

Foto: Pixabay

Objavljeno

25.10.2018.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

25.10.2018.

Država

Komentari

0

Podeli

Za privredne subjekte, uključujući ESCO kompanije specijalizovane za energetske usluge, komunalna javna preduzeća i opštine, obezbeđen je bolji pristup finansiranju za poboljšanje energetske efikasnosti kroz ugovor o kreditu od 15 miliona evra koji je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisala sa Banca Intesa, najvećom bankom u Srbiji, navodi se u saopštenjima dve finansijske institucije.

Krediti Banca Intesa dostupni su za preduzeća i opštine koji žele da investiraju u poboljšanje energetske efikasnosti. To mogu biti, na primer, investicije u ekonomičnije osvetljenje, novu opremu za proizvodnju, izolaciju objekata, solarni paneli i bojleri za biomasu.

Ugovor je potpisan u okviru druge faze programa za održivu energetsku efikasnost na Zapadnom Balkanu (WeBSEFF II) koji obezbeđuje kreditne linije partnerskim bankama u regionu za dalje finansiranje preduzeća i opština koje žele da ulažu u energetsku efikasnost i male projekte obnovljive energije.

https://twitter.com/ebrd_geff/status/1054687422875885568

Program je osmišljen i sprovodi se u bliskoj saradnji sa Sekretarijatom Energetske zajednice a upotpunjen je tehničkom podrškom i investicionim podsticajima za krajnje korisnike kredita koje obezbeđuje Evropska unija preko Investicionog okvira za Zapadni Balkan.

U Srbiji je EBRD, kao vodeći institucionalni investitor, do sada uložila oko 4,7 milijardi evra u oko 200 projekata u zemlji, a samo u 2017. godini obezbedila je preko 380 miliona evra za više od 20 projekata iz različitih sektora srpske privrede.

Ova kreditna linija je deo EBRD inicijative Tranzicija ka zelenoj ekonomiji. Od 2006. godine, EBRD je opredelila više od 26 milijardi evra za projekte koji unapređuju tranziciju ka zelenoj ekonomiji u 38 zemalja u koje investira.

Banca Intesa odobrava kredite do 2,5 miliona evra

Krediti su dostupni svim preduzećima bez obzira na veličinu, javnim komunalnim preduzećima i opštinama, bez obzira da li su klijenti Banca Intesa ili ne, navodi se u saopštenju banke.

Banka ih odobrava u maksimalnom iznosu do 2 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti, odnosno do 2,5 miliona evra za klijente iz javnog sektora.

Period otplate je do 7 godina, a posebnu pogodnost za krajnje korisnike predstavlja mogućnost dobijanja bespovratnih sredstava odmah po završetku investicije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija subvencionise energetsku sanaciju domacinstava u skoro svim opstinama i gradovima

Srbija subvencioniše energetsku sanaciju domaćinstava u skoro svim opštinama i gradovima

25. oktobar 2018. - Još 12.000 domaćinstava u 137 gradova i opština uključujući tri na KiM moći će da dobije subvencije za energetsku efikasnost

srbija toplane biomasa eu kfw projekat donacija djedovic miscevic vucevic konrad

Pet srpskih gradova prebacuje grejanje sa mazuta i uglja na biomasu

25. oktobar 2018. - U okviru druge faze programa “Obnovljivi izvori energije - razvoj tržišta biomase u Republici Srbiji” izgradiće se pet toplana na biomasu

Energetski intenzivna industrija u Srbiji se sprema za CBAM – za primenu rešenja za dekarbonizaciju traži podršku države

25. oktobar 2018. - Privreda Srbije se ne boji dekarbonizacije i CBAM-a, ali je zabrinuta da država ne prepoznaje šta je sve potrebno da olakša poziciju pogođenim industrijama, poručili su na Beogradskom energetskom forumu veliki industrijski proizvođači

Uspešna implementacija prve faze energetske tranzicije na Balkanu, posebno u Srbiji

Uspešna implementacija prve faze energetske tranzicije na Balkanu, posebno u Srbiji

25. oktobar 2018. - Svedoci smo uspešne implementacije prvog dela tranzicije vezane za obnovljive izvore energije na Balkanu i posebno u Srbiji, poručeno je na Beogradskom energetskom forumu, kojeg organizuje Balkan Green Energy News