OIE

Gasna elektrana na Perući ustuknula pred obnovljivim izvorima energije

Gasna elektrana na Peruci ustuknula pred obnovljivim izvorima energije

Slika: Pixabay

Objavljeno

08.11.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

08.11.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Prethodno planirana gradnja elektrane na gas, na jezeru Peruća u Hrvatskoj, za sada je odložena, nakon što su se zagovornici ovog plana,na sednici Županijske skupštine, našli na udaru predstavnika političkih partija i nevladinih organizacija, zabrinutih zbog efekata elektrane na životnu sredinu. Umesto toga, fokus je prebačen na obnovljive izvore energije – vodu, sunce i vetar.

To je zaključak tematske sednice Županijske skupštine o zaštiti sliva reke Cetine, izvestili su hrvatski mediji. Sednici su prethodili konferencija za medije i protest koje su organizovali protivnici gradnje kombinovane kogeneracijske gasne elektrane, koji su ponovo upozorili da će sprečiti sprovođenje projekta i svojim telima, ako bude trebalo, prenosi Total-Croatia pisanje Večernjeg.

Prema mišljenju jedne grupe prisutnih eksperata, termalna elektrana na Perući, drugo najveće veštačko jezero u Hrvatskoj, neće imati neželjenih efekata na zdravlje ljudi koji žive u okolini. Njihovi neistomišljenici su, nasuprot, iznosili tvrdnje da bi elektrana značajno zagadila sredinu, uključujući i pijuću vodu.

Peruća projekat je izazivao kontroverze od samog početka: brojni protivnici su ga kritikovali zabrinuti za njegov uticaj na životnu sredinu, da bi ih zagovornici gasne elektrane optuživali da su neinformisani.

Prema planu, koji je sada odložen, kombinovana kogeneracijska gasna elektrana je trebalo da bude locirana na desnoj obali Perućkog zaliva, oko 500 metara uzvodno od istoimene brane, na mestu nekadašnjeg kamenoloma.

Vrednost ove lokacije je blizina akumulacionog jezera i vode potrebne za hlađenje uređaja, relativno male razdaljine od glavnog gasovoda, relativno male udaljenosti od najvećeg elektroenergetskog postrojenja i prenosne mreže u Dalmacija TS Konjsko, kao i velikog broja izgrađenih i planiranih solarnih i vetroelektrana.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU-kompletira-Industrijski-plan-zeleni-dogovor-zakonom-dekarbonizaciji-industrije

EU kompletira Industrijski plan za zeleni dogovor zakonom o dekarbonizaciji industrije

8. novembar 2017. - Zakon o potpunoj dekarbonizaciji industrije bi uskoro mogao da stupi na snagu, čime bi EU zaokružila Industrijski plan za zeleni dogovor

uvoz-struje-severna-makedonija

Severna Makedonija: Solar doveo do smanjenja uvoza struje na svega 2,75% potrošnje

8. novembar 2017. - Rast instalisanih kapaciteta solarnih elektrana u Severnoj Makedoniji bio je 2023. za 251% veći nego prethodne godine

HEP-izgradi-reverzibilnu-hidroelektranu-Blaca-pola-gigavata

HEP se sprema da izgradi reverzibilnu hidroelektranu Blaca od pola gigavata

8. novembar 2017. - Kapacitet za turbinski režim rada HEP-ove reverzibilne hidroelektrane Blaca iznosio bi 498 megavata, a pumpe bi radile na najviše 489 megavata

EU-subvencionise-sedam-projekata-zelenog-vodonika-720-miliona-evra

EU subvencioniše sedam projekata zelenog vodonika sa 720 miliona evra

8. novembar 2017. - Projekti zelenog vodonika odabrani su na prvoj aukciji u okviru inicijative Evropska banka za vodonik