Photo: iStock
Evropska komisija je izabrala 15 projekata proizvodnje vodonika iz obnovljivih izvora, za dodelu finansijske podrške. Lokacije su u pet zemalja u okviru Evropskog ekonomskog prostora. Predložene investicije obuhvataju sektore poput saobraćaja i hemijske industrije. To su pobednici druge aukcije Evropske banke za vodonik, a dobiće ukupno 992 miliona evra subvencija.
Odabrani projekti treba da omoguće proizvodnju skoro 2,2 miliona tona zelenog vodonika u periodu od deset godina, čime bi se sprečile emisije više od 15 miliona tona CO2, navodi komisija u saopštenju za javnost. Precizirala je da kompanije koje su ih predložile posluju u sektorima kao što su saobraćaj, hemijska industrija i proizvodnja metanola i amonijaka.
Očekuje se da će ovih 15 projekata omogućiti proizvodnju ukupno 2,2 miliona tona zelenog vodonika
Subvencije se kreću od osam do 246 miliona evra po korisniku, a predviđene su za pokrivanje razlike između troškova proizvodnje i tržišne cene, što će doprineti bržem uvođenju na čistijih goriva, navodi se u saopštenju. Novac će se dobijati iz Fonda za inovacije, a obezbeđen je iz Sistema za trgovanje emisijama Evropske unije (EU ETS).
Aukcije Evropske banke za vodonik imaju za cilj povećanje proizvodnje vodonika iz obnovljivih izvora, kako bi se zamenili prirodni gas, ugalj i nafta u sektorima koje je teško dekarbonizovati i u saobraćaju.
Najveći među odabranim projektima je Zeevonk Electroliser istoimene firme iz Holandije, koja planira da proizvede 411.000 tona zelenog vodonika tokom deset godina. Drugi po veličini je projekat Kaskade u Nemačkoj kompanije Meridiam, sa 354.000 tona.
Najveći projekti su u Holandiji, Finskoj, Nemačkoj i Španiji
Planirano postrojenje Kristinestad PtX u Finskoj bi trebalo da proizvede 258.000 tona obnovljivog vodonika, dok je predviđena proizvodnja na projektima AGS (Španija), AGG280 (Španija) i H2-Hub Lubmin (Nemačka) po 238.000 tona.
Komisija navodi da će 12 projekata dobiti fiksne premije između 0,2 i 0,6 evra po kilogramu zelenog vodonika.
Subvencije će prvi put biti dodeljene i proizvođačima vodonika čiji su kupci u pomorskom sektoru, a obavljaju ili koriste usluge bunkerisanja – snabdevanja brodova gorivom. Oni će dobiti premije od 0,45 do 1,88 evra po kilogramu vodonika, odnosno ukupno 96,7 miliona evra za tri projekta.
Odabrani projekti su u obavezi da dostignu proizvodnu fazu u roku od pet godina. Naredna aukcija Evropske banke za vodonik planirana je za kraj 2025. godine, sa budžetom do milijardu evra, navodi se u saopštenju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.