Otpad

Slovenačka vlada će sufinasirati gradnju tri spalionice otpada

Slovenacka vlada ce sufinasirati gradnju tri spalionice otpada

Ministar Vizjak (drugi zdesna) u Toplarni Celje (foto: Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja)

Objavljeno

11.02.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.02.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Slovenije uskoro će raspisati tender za dodelu koncesija za izgradnju tri postrojenja za spaljivanje otpada i dobijanje električne i toplotne energije u prestonici Ljubljani, Mariboru i Kočevju.

Slovenija sada ima samo jedno postrojenje za energetski tretman otpada i to u Celju. Kogenerativno postrojenje u okviru Toplarne Celje godišnje potroši oko 30.000 tona otpada.

Nakon posete ovom postrojenju, ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje Andrej Vizjak izjavio je da Slovenija sada ima problema jer izvozi otpad koji bi mogao da se termički tretira u zemlji. Zbog toga Ministarstvo završava nacrt uredbe o pružanju javne usluge spaljivanja komunalnog otpada.

Uredbu će uskoro usvojiti vlada, a ubrzo potom će biti raspisan tender za dodelu koncesija, rekao je Vizjak.

Vlada namerava da investitore subvencioniše sa 60 miliona evra

Ministar je naveo da su Ljubljana, Maribor i Kočevje iskazali interes da se bave energetskim tretmanom otpada.

Vizjak je naglasio da se dešava da projekti spaljivanja otpada imaju problem da pribave 25-30 odsto novca neophodnog za početak gradnje, pa će zbog toga uskočiti država koja namerava da da oko 60 miliona evra firmama koje daju najbolje ponude.

Spalionice će morati da koriste najbolje dostupne tehnologije

Inače, investitori u spalionice će prodavati toplotnu energiju potrošačima po regulisanoj ceni.

Vizjak je naglasio da nove spalionice moraju koristiti najbolje dostupne tehnologije (BAT) i raditi po najvišim ekološkim standardima.

Ministarstvo namerava da dobije objekte visokih performansi i ekološki prihvatljive, bez prekomernog zagađenja i sa emisijama znatno nižim od graničnih vrednosti, kao što je to slučaj u Toplarni Celje, rekao je Vizjak.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

postrojenje kogeneracija spalionica otpad

Novi Sad planira postrojenje za proizvodnju energije iz otpada

11. februar 2022. - Novosadska toplana je raspisala tender za izradu prethodne studije izvodljivosti za kogeneracijsko postrojenje koje bi koristilo čvrsto gorivo iz komunalnog otpada

Najjeftiniji energent, najskuplji po zdravlje, kako se u Srbiji upravlja otpadnim motornim uljem

Najjeftiniji energent, najskuplji po zdravlje: kako se u Srbiji upravlja otpadnim motornim uljem

11. februar 2022. - Otpadna motorna ulja mogu da zagade zemlju, vodu i vazduh, ali auto-servisi ga često prodaju pojedincima koji ga koriste za grejanje

Kriticne sirovine su nova nafta, a evropski elektronski otpad je rudnik

Kritične sirovine su nova nafta, a evropski elektronski otpad je rudnik

11. februar 2022. - Elektronski otpad u Evropi krije blago od oko milion tona kritičnih sirovina godišnje, dovoljno da formira liniju brodskih kontejnera od Pariza do Ciriha

Zabrana plasticnih kesa u Vasingtonu povecala kolicinu otpada

Zabrana tankih plastičnih kesa povećala količinu otpada

11. februar 2022. - Zabrana jednokratnih plastičnih kesa u Vašingtonu imala je neočekivani efekat – studija pokazuje da je količina plastike u životnoj sredini porasla zbog debljih višekratnih kesa